POSTAVLJEN PRESEDAN

Intel dobio pravnu bitku, Europska komisija mora mu vratiti više od pola milijarde eura

Slučaj je proizašao iz odluke Europske komisije da je Intel provodio antikonkurentske prakse između 2002. i 2007.

Intel dobio pravnu bitku, Europska komisija mora mu vratiti više od pola milijarde eura
Depositphotos

Intel je dobio višegodišnju pravnu bitku oko antimonopolske kazne iz 2009. godine i Europska komisija mora mu vratiti 515,55 milijuna eura. Taj novac pokriva kamate na izvornu kaznu od 1,06 milijardi eura, koju je drugi najviši sud Europske unije većim dijelom poništio 2022.

Slučaj je proizašao iz odluke Europske komisije da je Intel provodio antikonkurentske prakse između 2002. i 2007. Komisija je kaznila američkog proizvođača čipova zbog navodnog korištenja rabata kako bi obeshrabrio proizvođače računala od kupovine čipova od konkurentskog AMD-a. Međutim, 2022. Opći sud Europske unije utvrdio je značajne nedostatke u ekonomskoj analizi Komisije i poništio većinu kazne, ostavljajući na snazi samo dio od 376 milijuna eura.

Nakon poništenja, Intel je zatražio povrat kamata na iznos koji je prethodno platio. Prema izvješću Reutersa, povjerenica EU-a za tržišno natjecanje Teresa Ribera potvrdila je da je Intel dobio 515,55 milijuna eura kao isplatu kamata, što predstavlja značajnu pobjedu u njezinoj dugogodišnjoj borbi s europskim regulatorima.

Intel je prvotno osporio kaznu još 2014., a slučaj je prošao kroz brojne pravne obrte i žalbe. Konačna presuda iz 2022. uvelike je potvrdila Intelov stav. Europska komisija tvrdila je da su Intelovi rabati bili antikonkurentski, no sud je presudio da Komisija nije uspjela dovoljno dokazati njihov negativni utjecaj na tržišno natjecanje.

Ova isplata označava kraj jednog od najzvučnijih antimonopolskih slučajeva u povijesti EU-a. No, istovremeno otvara pitanja o načinu na koji Europska komisija vodi slučajeve tržišnog natjecanja, posebice u pogledu pouzdanosti ekonomskih analiza i dugotrajnosti pravnih procesa.

Unatoč pravnoj pobjedi, Intel i dalje posluje u sve konkurentnijem okruženju, suočavajući se s izazovima. Ipak, ostaje ključni igrač u globalnom sektoru proizvodnje čipova, a ovaj novac dodatno podupire njegove napore u prevladavanju regulatornih prepreka te fokusiranju na inovacije i širenje tržišta.

Ovom isplatom Intel ne samo da je ublažio dio svojih financijskih tereta iz prošlosti, već je i postavio presedan za način na koji će se ubuduće rješavati antimonopolske kazne i zahtjevi za kamate u slučajevima unutar EU-a.