Cijene goriva proteklih su tjedana i mjeseci rasle nevjerojatnom brzinom te dovele do glavobolja svih osim čelnika naftnih kompanija koje ostvaruju profit i time zapravo izazivaju gnjev sa svih strana.
Primjerice, BP se pohvalio trostrukim rastom profita u drugom kvartalu, ako se usporedi s onim prošle godine. Odnosno, radi se o 9,3 milijardi američkih dolara, što je i najbolji rezultat unazad 14 godina. Zanimljivo, prije 14 godina također je bila kriza u kojoj su cijene goriva rasle.
Ali, BP je slabašan u odnosu na Exxon i njegovih 17,9 milijardi dolara profita, što je 13,2 milijarde više nego prije godinu dana u isto vrijeme. Chevron je pak stigao do 11,6 milijardi u odnosu na 3,1 milijardi iz prošle godine. Shell je s 5,5 milijardi "skočio" na 11,5 milijardi, Total s 3,5 milijarde na 5,7 milijardi i Repsol sa 700 milijuna na 2,7 milijarde dolara.
Iako sve to djeluje enormno, treba znati da se BP odrekao udjela u ruskom Rosfnetu i to ga je koštalo 25 milijardi dolara. Uz to, ponuda je izostankom Rusije slabija pa se postojeće gorivo prodaje po višim cijenama. I donosi veliku zaradu naftnim kompanijama.
Očekuje se da će globalni prihod od softvera za upravljanje marketinškim kampanjama (MCM) za mala i srednja poduzeća (SMB) porasti s 8,5 milijardi dolara u 2021. na 14,9 milijardi dolara u 2026., prema IDC-u. Očekuje se petogodišnja složena godišnja stopa rasta (CAGR) od 11,9 posto.
Qualcomm je otišao na sud tražeći poništenje kazne od 242 milijuna eura koju je izrekla Europska unija 2019. Tvrtka je kažnjena zbog prodaje određenih UMTS čipseta za 3G uređaje ispod cijene u pokušaju da otjera konkurentsku Iceru s tržišta.