Huawei bi se uskoro mogao naći u još većim problemima zbog američkih sankcija no što se mislilo jer postoji mogućnost da ostane bez svojih Kirin procesorskih čipova! Bio bi to udarac ne samo za Huawei modele pametnih telefona, već i za modele njegove podružnice - Honor.
Naime, američko Ministarstvo trgovine ima nove restrikcije u smislu licenciranja za međunarodne organizacije koje koriste američki softver i tehnologiju u svojim proizvodima, što čini probleme za kineskog tehnolokog giganta. Poznato je da zbog američkih sankcija ne može koristiti proizvode i usluge američkih kompanija, a poslovanje američkih kompanija omogućava se samo uz posebne dozvole. Na njih se čeka mjesecima i svejedno ne moraju biti odobrene.
Glavni problem jest što TSMC proizvodi čipove za Huawei, a koristi u svom poslovanju američki softver i tehnologiju. To povlači za sobom taj ključni segment - ako želi nastaviti koristiti američku tehnologiju i imati američke klijente, TMSC mora prekinuti poslovanje s onima koji se nalaze na "crnoj listi". A to je kineska kompanija.
Dakle, sad Huawei mora gledati dalje što će, barem za prvu ruku. Čini se da će morati tražiti usluge kompanija kao MediaTek i UNISOC jer Qualcomm ne smije iz poznatih razloga. Moguće je u teoriji da se okrene Exynosu iza kojeg stoji Samsung, ali teško je za očekivati da bi ta južnokorejska kompanija htjela dijeliti svoju tehnologiju glavnom konkurentu u Android svijetu.
Samim time, potvrđuje se da Huawei zbog američkih sankcija najviše muke ima po pitanju pametnih telefona, što je podosta ironično s obzirom da je američki motiv bio suzbiti tu kompaniju na 5G planu. Taj dio plana nije uspio jer Huawei je i dalje uvjerljivi lider na 5G tržištu. No, zato je izgubio primat u svijetu pametnih telefona te doživljava teške udarce na sve strane.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.