ENT nastavio s rastom prihoda

ENT nastavio s rastom prihoda
Dražen Tomić / Tomich Productions

U prvom  polugodištu 2020. godine Ericsson Nikola Tesla bilježi  porast prihoda od prodaje za 17,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine i dosegao je 966,3 milijuna kuna. Bruto marža je 7,7 posto, dok je operativna dobit 42,7 milijuna kuna, dobit prije oporezivanja 43,7 milijuna kuna, a neto dobit 35 milijuna kuna.

Prodaja u segmentu Mreža iznosi 543 milijuna kuna (1. polugodište 2019.: 451,7 milijuna kuna), u segmentu Digitalnih usluga 213,7 milijuna kuna (1. polugodište 2019.: 270,1 milijun kuna), u segmentu Usluga upravljanja 205,4 milijuna kuna (1. polugodište 2019.: 98,5 milijuna kuna), a u segmentu Poslovanje u nastajanju i ostalo (Emerging Business and Other) 4,2 milijuna kuna (1. polugodište 2019.: 1,6 milijuna kuna).

Rast prihoda je prvenstveno kao rezultat preuzimanja pune odgovornosti za isporuku usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture Hrvatskog Telekoma (usluge upravljanja mrežom..

Suradnja s HT-om u radijskom dijelu mreže, koja je započela modernizacijom prije dvije godine, nastavljena je potpisom prvog 5G ugovora u Hrvatskoj temeljem kojeg će naša kompanija biti ekskluzivni isporučitelj radijskog dijela mreže HT-a do 2024. godine. Ovim ugovorom HT se našao među 99 pružatelja komunikacijskih usluga širom svijeta koji su odlučili implementirati Ericssonovu 5G tehnologiju.

Nadalje, na domaćem tržištu u operatorskom segmentu nastavljamo kvalitetno pružati podršku njihovom dugogodišnjem partneru A1 Hrvatska na dodatnoj modernizaciji i proširenju telekom mreže. U segmentu ICT rješenja za Industriju i društvo potpisali su novi ugovor u području Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra (ZIS), dok su u segmentu zdravstva nastavili s aktivnostima održavanja nacionalnog IT zdravstvenog sustava CEZIH.

Isporuka usluga za Ericsson bilježi kontinuirani rast zahvaljujući novim odgovornostima, kvaliteti obavljenih poslova te kompetencijama stručnjaka u razvojno-istraživačkom centru kao i ekspertnim centrima za usluge i rješenja.

„Uz aktivnosti razvojno-istraživačkog centra na razvoju najnovijih funkcionalnosti, ponosna sam i na naše stručnjake koji među prvima rade na implementaciji 5G mreža za korporaciju Ericsson. Unatoč otežanoj situaciji vezanoj za COVID-19 i činjenici da većina zaposlenika radi od kuće, poslovi se odvijaju prema planu“, ističe predsjednica Ericsson Nikole Tesle Gordana Kovačević.

Kriza izazvana pandemijom COVID-19 jasno pokazuje važnost telekomunikacija i uvođenja digitalnih usluga za funkcioniranje gospodarstva i društva u cjelini, pojašnjava Gordana Kovačević i ističe kako vjeruju da će poticanje ulaganja u 5G te digitalnu transformaciju pozitivno utjecati na oporavak/razvoj gospodarstva, privlačenje ulaganja i ubrzavanje tehnoloških inovacija, a kreativnim pojedincima pružiti priliku za inovacije i nove mogućnosti za razvoj poslovanja.

„Kada govorimo isključivo o operatorskom segmentu, rast podatkovnog prometa zahtijeva dodatna ulaganja naših kupaca u modernizaciju i proširenje mreža kako bi osigurali nove usluge krajnjim korisnicima te kvalitetno funkcioniranje mreže“, Napominje Gordana Kovačević.

„Nemogućnost predviđanja tijeka pandemije predstavlja jedan od velikih izazova u upravljanju rizicima. Stoga,  ostajemo fokusirani na detaljno planiranje poslovanja, praćenje rizika, troškovnu i operativnu učinkovitost te poduzimamo odgovarajuće mjere kako bismo ublažili negativne utjecaje na naše poslovanje. Novonastala situacija svakodnevno pokazuje prednosti digitalizacije, stoga dugoročna strategija Grupe ostaje nepromijenjena, a proces digitalne transformacije kompanije, koji je u tijeku, jedan je od prioritetnih zadataka. Naša prednost leži u tehnološkom liderstvu, kompetentnim, inovativnim i motiviranim zaposlenicima te u partnerstvu s kupcima. Čak 1500 od 3200 zaposlenika Ericsson Nikola Tesla Grupe radi u najvećem hrvatskom razvojno-istraživačkom

centru koji značajno doprinosi razvoju funkcionalnosti 5G mreža u okviru globalne Ericssonove R&D zajednice“, zaključuje Gordana Kovačević.

Na domaćem tržištu prihodi od prodaje iznose 421,1 milijun kuna (1. polugodište 2019.: 177,0 milijuna kuna) i veći

su 137,9% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Sa strateškim partnerom HT-om potpisali smo krajem lipnja ugovor o suradnji temeljem kojeg ćemo biti ekskluzivni isporučitelj radijskog dijela njihove mobilne mreže do 2024. godine, a riječ je o prvom 5G ugovoru u Hrvatskoj, čime nastavljamo kvalitetnu dugogodišnju suradnju. Cilj potpisanog 5G ugovora te nastavka suradnje u području radijskog dijela mobilne mreže je korisnicima HT-a osigurati veće brzine i 5G pokrivenost. Istaknuli bismo da je trenutno implementirano 20 pilot baznih postaja (Samobor, Zagreb, Krk, Osijek) te se intenzivno radi na testiranju funkcionalnosti i performansama 5G tehnologije i pripremi za komercijalni rad kada za to bude dodijeljen potreban radio frekvencijski spektar. Suradnja stručnjaka dviju kompanija rezultirala je, po prvi puta u Hrvatskoj, uvođenjem tehnologije dinamički dijeljenog spektra (DSS) koja omogućava korištenje postojećih 4G frekvencija za 5G tehnologiju.

Stratešku suradnju nastavljamo i u području isporuke usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture HT-a (usluge upravljanja mrežom), od kojih bismo izdvojili aktivnosti na intenzivnoj izgradnji optičke infrastrukture do kućanstava. U prvom polugodištu 2020.godine, kompanija Ericsson Nikola Tesla Servisi realizirala je optičku infrastrukturu za 20.000 kućanstava i poslovnih subjekata, uključujući 80% otoka Raba koji je time postao prvi gigabitni otok u Hrvatskoj. Također, u tijeku je priprema i realizacija optičke infrastrukture na dodatnih 60.000 kućanstava i poslovnih subjekata do kraja godine.

Sa strateškim partnerom A1 Hrvatska nastavljene su aktivnosti na modernizaciji i proširenju radijske pristupne mreže. Ericsson Nikola Tesla osigurao je visoku kvalitetu mreže kako bi, u novonastaloj situaciji uzrokovanoj pandemijom COVID-19, A1 Hrvatska zadovoljio povećane potrebe korisnika usluga. Također, nastavljena je i suradnja u područjima jezgrene mreže te transportne telekomunikacijske mreže što doprinosi povećanoj kvaliteti mreže i novim uslugama za krajnje korisnike.

A1 Hrvatska pustio je u komercijalni rad najdužu MIMO (Multiple Input - Multiple Output) radio relejnu vezu na svijetu. Realizirana je korištenjem Ericssonovog ML TN sustava u konfiguraciji  2x2 MIMO na udaljenosti  od   26,8 km u okolici Splita. Brza implementacija i veliki kapaciteti glavne su prednosti povezivanja baznih stanica u područjima gdje je ili neisplativo ili nemoguće graditi fiksnu transportnu mrežu.

Mobilnom operatoru Tele2 nastavili smo pružati usluge podrške za govornu jezgrenu mrežu kao i za softversko rješenje za oblikovanje podatkovnog prometa.

U segmentu ICT rješenja za Industriju i društvo potpisan je novi jednogodišnji ugovor za nadogradnju Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra (ZIS). Nastavljaju se aktivnosti i na nadogradnji sustava geodetskog elaborata za Državnu geodetsku upravu te sustava 112 za Ministarsko unutarnjih poslova RH. S Ministarstvom uprave Republike Hrvatske nastavljaju se ugovorne aktivnosti za uvođenje sustava upravljanja kvalitetom u javnu upravu. U suradnji s Ministarstvom zdravstva, Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, nastavljamo aktivnosti održavanja nacionalnog IT zdravstvenog sustava CEZIH.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje bilježe pad od 8,9% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznose 105,4 milijuna kuna (1. polugodište 2019.: 115,8 milijuna kuna).

Već navedene okolnosti negativno su utjecale na dinamiku realizacije planiranih investicija kod operatora s kojima surađujemo te su određene investicije odgođene za drugu polovicu godine. Dobra suradnja nastavljena je s operatorima HT Eronet (Bosna i Hercegovina) i IPKO (Kosovo) na održavanju njihovih telekomunikacijskih mreža. S operatorom beCloud (Bjelorusija) nastavili smo aktivnosti na proširenju LTE mreže, a sa Crnogorskim Telekomom (Crna Gora) na modernizaciji radio pristupne mreže.

U segmentu ICT rješenja za Industriju i društvo u sklopu projekta informatizacije zdravstvenog sustava u Kazahstanu u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Kazahstan u tijeku su aktivnosti na održavanju nacionalnog informacijskog zdravstvenog sustava. Nastavljene su i aktivnosti na održavanju sustava zdravstva za potrebe Ministarstva zdravstva Armenije.

Na Ericssonovom tržištu ostvareno je 439,8 milijuna kuna prihoda od prodaje (1. polugodište 2019.: 529,0 milijuna kuna), što je 16,9% manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, zbog promjene poslovnog modela vezano za usluge upravljanja mrežom HT-a u 2020. godini. Za usporedne stavke, bez usluga upravljanja, prihodi bilježe porast od 2,2%.

Centar za istraživanje i razvoj Ericssona Nikole Tesle (R&D) uspješno nastavlja tekuće aktivnosti i projekte. Premda većina zaposlenika R&D centra radi od kuće, svi poslovi i isporuke odvijaju se prema planu. U radijskom razvoju unutar poslovnog segmenta Mreže isporučene su značajne funkcionalnosti vezane za 5G proizvode. Visoka kvaliteta navedenih isporuka kao i stalan rad na podizanju kompetencija rezultirali su novim poslovnim angažmanom na kojem će se zaposliti dodatni tim stručnjaka. U segmentu jezgrenih mreža uspješno su isporučeni elementi koji se odnose na modernizaciju te Mobile Switching Center (MSC) virtualizaciju. Dodatne odgovornosti za razvoj i održavanje postignute su i u domeni Home Location Register (HLR). Nadalje, veliko priznanje našim stručnjacima stiglo je početkom lipnja kad je R&D centar Ericssona Nikole Tesle preuzeo, na razini korporacije, potpunu odgovornost za cijeli CUDB (Centralized User Database) čvor, od početnog razvoja funkcionalnosti do implementacije i održavanja.

Potražnja za uslugama stručnjaka Ericssona Nikole Tesle od strane Ericssonovih globalnih / regionalnih organizacija i dalje je velika. Utjecaj pandemije na realizaciju poslova je ograničen, budući da je većinu aktivnosti moguće obaviti na daljinu. Stručnjaci Centra za usluge i rješenja za Mreže, uz projekte za kupce Ericsson Nikola Tesla Grupe, uključeni su u aktivnosti integracije i optimizacije različitih tehnologija za Ericssonove kupce u Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj, Danskoj, Finskoj, Švedskoj, Grčkoj, Sloveniji, Bugarskoj, Estoniji, Turskoj, Singapuru, Indoneziji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinu, Kataru, Iraku, Vijetnamu, Meksiku, Albaniji, Kazahstanu, Pakistanu, Brazilu, Maleziji i dr. Nastavljen je i rad na razvoju i implementaciji softverskih alata za upravljanje i optimizaciju mobilnih mreža.

Kako napominju, stručnjaci Centra za usluge i rješenja iz područja Digitalnih servisa, Medija i Operacija uz projekte za naše kupce, radili su na projektima za potrebe Ericssonovih kupaca u Njemačkoj, Švedskoj, Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Nizozemskoj, Danskoj, Francuskoj, Irskoj, Norveškoj, Litvi, Italiji, Sloveniji, Poljskoj, Albaniji i Meksiku. Riječ je o složenim projektima uvođenja 5G tehnologije, sustava operativne i poslovne podrške, kao i o projektima uvođenja jezgrenih rješenja u oblaku.

Timovi koji rade u jedinici za Informacijsku tehnologiju i usluge inženjeringa ostvaruju izvrsne rezultate na projektima upravljanja testnim okolinama i upravljanja IT operacijama. Segment ICT za Industrije i društvo postiže kvalitetne rezultate na projektima u području IoT platformi i povezanom urbanom prometu, zaključuju u Ericsson Nikoli Tesli.