Comping nastavio s rastom dobiti od 13 posto i prilagođenim prihodima čak 15 posto

Comping nastavio s rastom dobiti od 13 posto i prilagođenim prihodima čak 15 posto
Dražen Tomić / Tomich Productions

U prošloj poslovnoj godini Comping je zabilježio rast profitabilnosti 13 posto, no prihod je pao 6 posto nakon što su prestali biti LSP za Microsoft odnosno prestali su biti prodavač licenci za velike korisnike. Posljedica je to odluke Microsofta da konsolidira mrežu LSP  partnera (License Solution Provider) koji prodaju Microsoft licence velikim poslovnim sustavima bilo da je riječ o tvrtkama ili javnom sektoru, ističe predsjednik Uprave Compinga Alojzije Jukić na predstavljanju nove generacije Compingovih stipendista. U Hrvatskoj su to trenutno samo Span i Combis.

Ako se izuzme utjecaj Microsoft dijela poslovanja, Comping je prema Jukićevim riječima zapravo ostvario odlučne rezultate i rast od 15 posto prihoda u 2019. godini u odnosu na 2018. kad se izbace prihodi od Microsoft LSP poslovanja. Rezultiralo je to i nastavkom zapošljavanja koje je donijelo više od 20 posto rasta broja zaposlenih odnosno na kraju prošle godine Comping je imao 110 zaposlenih.

U svim segmentima su rasli od rješenja i usluga, do IoT orijentiranih rješenja. Pritom Jukić napominje kako su s tvrtkom IoT Net Adria pokrili cijelu Hrvatsku svojom mrežom baziranom na Sigfox tehnologiji. Pritom u segmentu IoT rješenja nude svoju ThingsTalk platformu za upravljanje, analizu podatak skupljenih na IoT uređajima. U ovoj godini on očekuje više od 50 tisuća IoT uređaja na njihovoj mreži.

„Iza nas je još jedna uspješna poslovna godina u kojoj smo izvršili važne strukturne promjene unutar tvrtke i uspješno pokrenuli nekoliko projekata s novim strateškim partnerima. Ispunili smo prodajne ciljeve i ostvarili povećanje dobiti od gotovo 13 posto u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, ništa od toga ne bi bilo moguće bez kvalitetnih ljudi. Svaki novi zaposlenik Compinga prolazi osnovni mentorski program pomoću kojeg stječe nova znanja i iskustva uz stalnu podršku mentora. Time zaposlenici dobivaju širu sliku Compingovog poslovanja, kao i mogućnost da svoje znanje podijele s kolegama“, ističe Jukić.

Novi su zaposlenici većinom dedicirani na Compingovim razvojnim projektima poput platforme za obradu podataka ThingsTalk i na projektima interneta stvari (IoT). Ove godine u suradnji s novim partnerom SAS-om, dodatno proširuju i analitički dio portfelja.

Comping kroz svoj stipendijske natječaje, mentorski program i Akademiju za razvoj mekih vještina nastoji podržati svoje zaposlenike u kontinuiranom razvoju, ali i ojačati poziciju na tržištu rada. Stipendijski natječaj održavaju već peti puta, a ove godine su kroz njega dodijeljene tri stipendije, Lei Ming Li, Danijeli Listeš i Krešimiru Tomiću. „Ovom stipendijom želimo pokazati mladima da se trud nagrađuje i da podržavamo njihove prve korake u karijeri kako bi jednog dana ostvarili svoje potencijale. Svaki početak je težak, a imati na tom početku podršku velika je stvar. Osim financijske potpore koju pružamo studentima, podupiremo ih i dodatnim usavršavanjima te drugim načinima stjecanja novih znanja.“, izjavio je Jukić tijekom svečanosti uručivanja stipendija mladim snagama.

Lea Ming Li, studentica treće godine Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, dobitnica je mjesečne stipendije u iznosu od 2000 kuna. U slobodno vrijeme bavi se mačevanjem. Članica je udruge eSTUDENT kao i udruge elektrotehničara EESTEC. Daniela Listeš, studentica četvrte godine Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu, dobitnica je mjesečne stipendije u iznosu od 3000 kuna. U slobodno vrijeme piše o IT temama u studentskom časopisu te vodi Business Club na fakultetu. Krešimir Tomić, student četvrte godine Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku, dobitnik stipendije u iznosu od 3000 kuna. U slobodno vrijeme bavi se programiranjem i sportom, prvenstveno nogometom kojeg igra od šeste godine.

Proteklih godina najviše stipendista zaposleno je s FER-a, ali u Compingu su ponosni na činjenicu da njihovi zaposlenici dolaze i s PMF-a, TVZ-a, FOI-a, FERIT-a te drugih fakulteta STEM područja.