Četvrtina zaposlenika dijeli svoje poslovne lozinke s ljudima koji ne rade u istom poduzeću

Četvrtina zaposlenika dijeli svoje poslovne lozinke s ljudima koji ne rade u istom poduzeću
DepositPhotos

Podaci koje je predstavio Atlas VPN pokazuju da Amerikanci baš i ne mare previše za svoje poslovne lozinke, što ih čini pogodnim metama za razne vrste napada, koji potom štete i organizacijama gdje rade ti pomalo neodgovorni zaposlenici.

Jer, ono što zabrinjava jer činjenica da 24,39 posto od tisuću ispitanih zaposlenika dijeli lozinke s osobama izvan radne okoline. Najčešće je riječ o osobama od povjerenja, ali svejedno to čini sustave organizacija ranjivima. Uvijek je moguće da netko "u lancu" kaže nešto što ne bi smio nekome kome ne bi smio - osobno ili online.

Sve ove podatke za Atlas VPN prikupio je Keeper, kompanija specijalizirana za kibernetičku sigurnost. Period istraživanja bio je od veljače do svibnja ove godine, što je dovoljno vremena za jednu kvalitetnu analizu na ovu temu. A čak je secirano i o kojim se to sve točno osobama otkrivaju lozinke.

Dok se zna da je ukupno 24,39 posto ispitanih izvan radne okoline, detaljnije to izgleda zanimljivije. Ljubavnim partnerima se to otkrije u 7,89 posto slučajeva, djeci u 4,33 slučaja, drugim članovima obitelji u 5,81 posto slučajeva i prijateljima s kojima zaposlenik ne radi u 2,58 posto slučajeva. Ali, lozinke se otkrivaju i bivšim kolegama u 3,78 posto slučajeva, što je problematično.

Ipak, najviše se lozinke otkrivaju kolegama iz istog tima (18,86 posto), zatim slijede menadžeri (17,38 posto), izvršni ili rukovodeći dio organizacije (10,14 posto) i kolege iz drugih odjela iste organizacije (7,18 posto).

Naravno, svi ispitanici imaju puno povjerenje u osobe kojima daju jedan tako osjetljiv podataka, o kojem im može ovisiti budućnost na radnom mjestu. No treba ponoviti onaj "ali", moguće je da te osobe potpuno nehotice lozinku otkriju onima kojima ne bi smjeli i tad nastaju problemi. Jer, bolje je "puhati i na hladno" nego rješavati problem kad se pojavi.