Regulativa na djelu

Alibaba se restrukturira pod pritiskom države

Alibaba se restrukturira pod pritiskom države
Depositphotos / Ilustracija

Alibaba Group planira se podijeliti u šest neovisnih jedinica. Cilj je učiniti svoje poslovanje agilnijim. Taj je potez također potencijalno ukazivao na pokušaj da se udovolji kineskoj vladi nakon poteza za reformu online sektora.

Alibaba je istakno da će nova organizacijska i upravljačka struktura potaknuti donošenje odluka i brzinu reagiranja na promjenjive tržišne uvjete, poteze za koje očekuje da će potaknuti inovacije. Ali Richard Windsor, osnivač istraživačkog bloga Radio Free Mobile, ustvrdio je da reorganizacija ima više veze s davanjem vladi bolje vidljivosti i kontrole nad širokim rasponom Alibabinih aktivnosti. Ustvrdio je da je prednost vlade to što može nadzirati i utjecati na svaku od šest jedinica pojedinačno. Windsor vjeruje da restrukturiranje Alibabu stavlja u dobru poziciju da uživa u značajnom oporavku vrijednosti.

Nove grupe su jedinica za inteligenciju oblaka na čelu s izvršnim direktorom Danielom Zhangom; Taobao Tmall Business, koji se sastoji od njegovih glavnih operacija e-trgovine; lokalne usluge; globalno digitalno poslovanje; Cainiao Smart Logistics; i digitalni mediji i zabava. Svaka će grupacija imati svog glavnog izvršnog direktora i upravni odbor, a bit će u vlasništvu Alibabe, koja će se pretvoriti u holding tvrtku i nastaviti kotirati u Hong Kongu i New Yorku. Alibaba je napomenuo da će svaka jedinica osim Taobao Tmall Business moći prikupiti vanjski kapital i potencijalno tražiti IPO.

Tvrtka je bila rana meta represije kineske vlade, pri čemu su regulatori tržišta dionica suspendirali planirano dvostruko uvrštenje njezine financijske podružnice Ant Group na burze u Šangaju i Hong Kongu 2020., potez koji se naširoko smatra odmazdom nakon što je osnivač Alibabe Jack Ma javno kritizirao financijskog regulatora.

Naime, regulatori su kasnije naredili restrukturiranje Ant grupe u financijski holding. Drugi pogođeni kineskom represijom uključivali su Tencent, koji se suočio s pozivima da spoji različite financijske usluge u zasebnu holding tvrtku koja podliježe tradicionalnoj bankarskoj regulativi.