PRAVOVREMENI ODGOVOR NA ZAHTJEVE TRŽIŠTA

Span Centar kibernetičke sigurnosti pokreće SOC Analyst akademiju

Span Centar kibernetičke sigurnosti pokreće SOC Analyst akademiju

Uslijed povećanih kibernetičkih napada, kao i najavljenog uvođenja Direktive NIS2  i novog Zakona o kibernetičkoj sigurnosti, brojne poslovne organizacije sve više traže SOC analitičare kojih na hrvatskom tržištu još uvijek nema dovoljno, što se, naposljetku, ističe i u izvješću Europske komisije o tehnološkom razvoju Europe

Udio ICT stručnjaka među zaposlenima u Hrvatskoj je ispod EU prosjeka. Potreba za ovim kadrom je velika pa bi se u Hrvatskoj trebali ojačati kapaciteti na području edukacije ICT stručnjaka, posebno onih vezanih uz područje kibernetičke sigurnosti. Naglasci su ovo iz nedavno objavljenog Digitalnog desetljeća, prvog izvještaja Europske komisije o tehnološkom razvoju Europe. Naglasci iz izvješća imaju posebnu težinu kad uzmemo u obzir sve učestalije kibernetičke napade koji, ako ne postoje adekvatna zaštita i stručni kadrovi, predstavljaju veliki rizik za opstanak brojnih tvrtki, ali i za cjelokupno gospodarstvo i društvo.

SOC je srce svake korporativne obrane

Upravo zato je danas brojnim poslovnim organizacijama potrebna kvalitetna obrana od kibernetičkih napada, a sigurnosno operativni centar (SOC) je srce svake korporativne obrane – zajedno sa sve traženijim SOC analitičarima koji u njemu rade. Stoga Span Centar Kibernetičke sigurnosti od 12. veljače 2024. pokreće SOC Analyst akademiju namijenjenu polaznicima koji žele graditi karijeru kao SOC analitičari.

„Akademija je osmišljena za potrebe tržišta koje već sada intenzivno traži SOC analitičare, a u budućnosti će se ta potraga intenzivirati jer puno je razloga za to. Pred nama je uvođenje Direktive NIS2, usmjerene na unapređenje kibernetičke sigurnosti na području EU, a uvodi se i novi Zakon o kibernetičkoj sigurnosti, koji će regulirati okvir za tvrtke u puno širem opsegu nego što je bio slučaj do sada. Sve to događa se u razdoblju povećanih rizika i sve učestalijih kibernetičkih napada. Zbog svega toga raste potreba i za SOC analitičarima, a ona će se u budućnosti i povećati, pa možemo reći da naša SOC Analyst Akademija pravovremeno odgovara na potrebe tržišta.“, objašnjava Matija Kalamir, SOC Manager u Spanu.

Najkvalitetniji i najbrži model usvajanja praktičnih znanja

SOC Analyst akademija je, inače, podjednako važna pojedincima koji žele započeti karijeru u području kibernetičke sigurnosti ili proširiti znanja na području kibernetičke sigurnosti, kao i zaposlenicima tvrtki s vlastitim SOC timovima kojima Akademija osigurava Level 1 SOC ekspertizu. Jedan od osnovnih preduvjeta jest taj da polaznici Akademije već imaju osnovna znanja o informacijskoj sigurnosti, operacijskim sustavima i računalnim mrežama. Akademija traje sedam tjedana te je podijeljena na četiri modula u sklopu kojih će polaznici dobiti detaljan uvid u alate i tehnike za praćenje, detekciju i rješavanje cyber napada, naučit će kako analizirati podatke, prepoznati nepravilnosti u mreži te istražiti sumnjive aktivnosti radi zaštite digitalnih sustava i očuvanja integriteta informacija.

„Trening je koncipiran tako da nakon svakog tjedna uživo, kada se predavanja i vježbe odvijaju u Span Centru kibernetičke sigurnosti tijekom jednog cijelog tjedna, slijedi dodatni tjedan samostalnog rada za rješavanje praktičnih zadataka na online platformi koja je polaznicima dostupna tijekom cijelog trajanja Akademije i to u bilo koje doba dana.“, naglašava Marko Novosel, jedan od predavača na Akademiji te ujedno i SOC Knowledge Base Coordinator. Novosel naglašava kako su planirani susreti i predavanja uživo posebno važni tijekom treninga jer osiguravaju detaljniju i kvalitetniju komunikaciju polaznika s predavačima. Također, dodaje kako je koncept treninga na SOC Analyst akademiji zapravo najkvalitetniji i najbrži mogući način za učenje i razvoj vještina na području kibernetičke sigurnosti. Uz to, Akademija uključuje i posebno osmišljene laboratorije koji polaznicima osiguravaju da stvore praktična znanja, kao i posebno osmišljena virtualna okruženja na koja se spajaju, u kojima odgovaraju na pitanja i zadatke analizom onoga što se nalazi u virtualnom okruženju. U svakom trenutku polaznici mogu postaviti pitanja predavačima koji su im na raspolaganju.

SOC Analyst Akademija je ujedno i prirodan nastavak brojnih treninga i širenja znanja u sklopu kojih Span Centar kibernetičke sigurnosti, već više od godinu dana otkako je otvoren, u Hrvatsku dovodi i najmodernije svjetske prakse i iskustvo na tom području. Sve edukacije u organizaciji Centra provode stručnjaci iz područja kibernetičke sigurnosti, a pored profesionalnih trenera, rad i aktivnosti Centra se u velikoj mjeri oslanjanju na Spanovo bogato iskustvo u području informacijske i kibernetičke sigurnosti na kojima su radili i rade Spanovi stručnjaci.

Prijave za SOC Analyst akademiju su otvorene do 1. veljače, a broj sudionika je ograničen.