VRIJEME PROMJENA

Promjena uloge vodstva kako Europa prihvaća GenAI

Promjena uloge vodstva kako Europa prihvaća GenAI
Depositphotos

IBM je lansirao svoje novo izvješće Leadership in the Age of AI. Utemeljeno na istraživanju više od 1600 viših rukovoditelja i rukovoditelja u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji i Švedskoj, izvješće istražuje kako se vodstvo transformira dok poduzeća u regiji prihvaćaju generativnu umjetnu inteligenciju.

Uspon generativne umjetne inteligencije u 2023. nije bio ništa manje nego izvanredan. Kako je tehnologija postala mainstream na potrošačkom tržištu, progresivni viši čelnici brzo su reagirali, nastojeći osigurati svoje mjesto u nadolazećoj transformaciji. Sa sigurnošću se može kladiti da će 2024. biti godina koju će poduzeća masovno slijediti, a pritisak da se naprave ispravni pozivi i vodi na odgovarajući način osjeća se u cijelom C-suitu.

Izvješće je pokazalo da je 96% ispitanika koji imaju ili planiraju implementirati generativnu umjetnu inteligenciju aktivno uključeno u oblikovanje novih etičkih okvira i okvira upravljanja. Dok rukovoditelji diljem Europe nastoje iskoristiti potencijal umjetne inteligencije dok upravljaju rastućim sigurnosnim prijetnjama i razvojem regulatornog i etičkog krajolika, izvješće istražuje što vodstvo u doba umjetne inteligencije doista podrazumijeva.

"AI je definitivna promjena igre. Snažan katalizator s potencijalom pokretanja transformativnog globalnog napretka. A njegov brzi uspon daje Europi, domu 7 od 10 najinovativnijih zemalja svijeta, priliku da igra vodeću ulogu. Ali ovo ne čini poslovne vođe slijepima za izazove. Zabrinutost oko upravljanja, etike i sigurnosti glavna je na umu dok rukovoditelji nastoje usvojiti AI na siguran i odgovoran način. To je odgovornost koja dotiče svaki segment poslovanja – od podataka do ljudi , društvu u cjelini. A uspjeh zahtijeva vrstu organizacijske promjene na koju je malo tko spreman," komentirala je Ana Paula Assis, predsjednica i generalna direktorica za EMEA u IBM-u.

"Iako nijedna organizacija ne želi biti zapostavljena, u očima njihovih kupaca, investitora, zaposlenika i kolega postoji licenca potrebna za upravljanje ovom uzbudljivom novom tehnologijom. A ta licenca je povjerenje. Ovaj trenutak zahtijeva pouzdano vodstvo, usađivanje dobrog upravljanje u svaku poduzetu radnju. Sve uspješne strategije umjetne inteligencije ovisit će o učinkovitom, odgovornom upravljanju umjetnom inteligencijom – a postizanje ovog ispravnog rezultata osigurat će da su tvrtke spremne i spremne iskoristiti prednosti revolucije umjetne inteligencije", dodao je Assis.

Anketirani poslovni čelnici kažu da tri najveća izvora pritiska za prihvaćanje generativne umjetne inteligencije ne dolaze samo od konkurenata ili potrošača, već i od zaposlenika, članova uprave i investitora. To prvenstveno proizlazi iz želje za modernizacijom i poboljšanjem operativne učinkovitosti (45%), korištenjem umjetne inteligencije za automatizaciju rutinskih procesa i oslobađanje zaposlenika da preuzmu posao veće vrijednosti, a istovremeno pomaže u poticanju inovacija. Slijedi potencijal tehnologije za poboljšanje korisničkog iskustva (43%) i povećanje prodajnih rezultata (38%). Odgovarajući posebno na dnevni red uprave AI-ja, ispitanici su bili gotovo jednoglasni (95%) o potencijalu generativne AI za donošenje boljih odluka vodstva.

Kada su u pitanju izazovi implementacije generativne umjetne inteligencije, ispitanici su kao glavni izazov identificirali važnost njezine upotrebe unutar etičkog i uključivog okvira, nakon čega slijedi pritisak za zapošljavanje talentiranih stručnjaka i implikacije troškova. I dok regulatori diljem Europe rade na brzom razvoju okvira politika AI-ja, sami poslovni lideri moraju preuzeti vlasništvo i odgovornost za ključna pitanja, navodeći zabrinutost oko sigurnosnih implikacija (uključujući privatnost i nadzor) kao najosnovnije za odgovornu AI.

Općenito, poboljšanje vještina umjetne inteligencije pokazalo se ključnim prioritetom, pri čemu je 95% anketiranih čelnika reklo da poduzimaju korake kako bi osigurali da imaju prave vještine AI u svojim organizacijama. Ovdje ispitanici rangiraju usavršavanje svoje postojeće radne snage ispred zapošljavanja novih stručnjaka i eksternalizacije dobavljača tehnologije. Na osobnoj razini, čelnici su aktivno uključeni u povećanje vlastitog znanja o generativnoj AI tehnologiji (44%), regulatornom okruženju i usklađenosti (41%) i etičkim implikacijama (41%).

Osim obavljanja domaće zadaće, oni također preuzimaju proaktivnu, osobnu odgovornost za pomoć pri uspostavljanju zaštitnih ograda: 74% vođa planira se pridružiti aktivnim raspravama s kolegama ili aktivno surađivati s kreatorima politika o regulaciji umjetne inteligencije. Međutim, usprkos ovim obećavajućim razgovorima, još uvijek moramo napredovati. Iako 91% ispitanika tvrdi da dobro razumije regulatorni kontekst, daleko manjem postotku (54%) jasno je što to znači za njihovo poslovanje.

"Europskim kreatorima politike potreban je aktivan, dugoročan angažman poslovnih lidera kako bi se osigurao regulatorni okvir koji je učinkovit i odgovara svrsi", komentirala je Bola Rotibi, voditeljica istraživanja poduzeća, CCS Insight. Dodala je da će "Poboljšanje vještina ulaganjem u pristupačne AI i gene AI programe obuke i obrazovanja te traženje iskusne podrške osigurati da će se obje tehnologije učinkovito koristiti u cijeloj organizaciji."