Kako postati profesionalni govornik?

Kako postati profesionalni govornik?
Fotolia

Ukoliko istinski uživate držati govore, onda bi možda idealan posao za vas bio onaj profesionalnog govornika. Mnoštvo organizacija i korporacija traži motivacijske govornike, predavače, prezentere na dodjelama nagrada i slično. Ako posjedujete talent i ako ste uporni, možete daleko dospjeti u ovakvoj karijeri.

Trebali biste se specijalizirati za specifično područje o kojemu posjedujete najviše znanja. Također, morate gajiti strast za to određeno područje kako biste se mogli nositi s predmetima koji su vezani uz njega. Kako biste stekli što više znanja o određenom području, trebali biste neumorno čitati o istome ili pohađati raznolike tečajeve na lokalnom fakultetu. Na takav način vaša stručnost za određeno područje trebala bi unaprijediti kvalitetu vašega životopisa.

Osim toga, trebali biste vježbati pišući govor o bilo kojoj tematici koja je usko vezana s područjem za koje ste se opredijelili, te biste se svakako trebali snimiti kako ga predstavljate. Iskoristite vašu video kameru kako biste vidjeli kakve gestikulacije koristite prilikom vježbanja vaše prezentacije. Diktafon bi vam mogao poslužiti da uvježbate ton i ritam vašeg govora, te biste ovakvu vježbu trebali izvoditi što češće. Možete vježbati ispred svoje obitelji i prijatelja kako bi vam oni mogli udijeliti konstruktivne kritike na vaš nastup.

Isto tako, možete se prijaviti za tečaj javnog govorenja na lokalnom fakultetu ili pohađati radionice javnog govorenja koje su organizirane od strane profesionalnih pojedinaca ili organizacija. Formalno obrazovanje vam vjerojatno neće biti potrebno kako biste postali korporacijski ili motivacijski govornik, ali vam itekako može pomoći kako biste poboljšali vlastite govorničke vještine.

Onoga trenutka kada osjetite da ste dovoljno uvježbali govorničke vještine, trebali biste se prijaviti za neplaćene govorničke angažmane. Možete stupiti u kontakt s lokalnom školom ili općinskim zajednicama i dogovoriti angažmane. Nakon toga, trebali biste moći napredovati i biti angažirani u većim govorničkim angažmanima, čak iako su oni neplaćeni. Vaš cilj bi trebao biti da održite govore za specifično polje vašeg interesa bez obzira na mjesto održavanja. To će vam dati priliku da usavršite svoje vještine i da budete eksponiraniji.

Arhiva svakog govorničkog događaja trebala bi biti pohranjena i, što je najbitnije, možete ih imati sačuvane u video obliku u vašoj privatnoj arhivi. Trebali biste voditi u vlastitoj evidenciji broj godina tijekom kojih ste održavali govore prije nego što možete ozbiljnije početi razmatrati mogućnost zarađivanja za život od ovakvog posla, odnosno profesionalnog govornika.