7 loših odlika lidera

7 loših odlika lidera
DepositPhotos

Loše lidere nije teško prepoznati, ali iz nekog razloga ostaju na pozicijama unatoč rezultatima kojima to ne mogu potkrijepiti. Ali, umjesto pokušaja analize korporativnih odluka, koje se razlikuju od organizacije do organizacije, donosimo u nastavku teksta sedam znakova kojima se može identificirati loše lidere.

1. Zanemarivanje karijere zaposlenih

Sigurno ste bili u poslovnom okruženju gdje neke osobe iza sebe imaju dvoznamenkast broj godina staža na radnom mjestu, ali nekako su "zapeli" i ne idu naprijed. Iste te osobe nisu motivirane, zadovoljile su se stagnacijom, čekaju mirovinu ili unosnu otpremninu i to nikome ništa ne doprinosi. Kvalitetni lider neće dozvoliti da netko stagnira, svjestan da napredak zaposlenika donosi napredak organizaciji. Loš lider ili neće vidjeti što treba vidjeti ili će i sam izabrati "status quo".

2. Izostanak poštrovanja prema zaposlenima

Iako zaposlenici ne mogu uzvratiti istom mjerom jer bi ostali bez posla, kroz njihovu produktivnost i rezultate iščitava se nezadovoljstvo. Nažalost, ResumeLab je u svom istraživanju razotkrio da čak 72 posto ispitanih osoba ima barem jedno negativno iskustvo, koje podrazumijeva izostanak poštovanja od strane nadređene osobe. Pritom se misli na uvrede, omalovažavanje ili nekonstruktivne kritike. Lideri koji se tako odnose najveći su teret jer zbog svog ponašanja prema dolje vuku sve oko sebe.

3. Tretiranje zaposlenika kao da su pčele radilice

Neki lideri jednostavno guraju zaposlene do limita, pa i preko njega jer žele ispuniti ciljeve što brže i što jeftinije. Kad ispune taj cilj, kreću prema sljedećem, samo što je na sljedećem ljestvica dodatno podignuta. To dovodi do zamora, gubitka motivacije, stresa i svih ostalih "sitnica" koje čine posao nepodnošljivim. Nažalost, ova mana najčešća je kod lidera, posebno u krizama kao ova kad zaposleni nemaju previše izbora pa ostaju na radnom mjestu koje ih ne ispunjava.

4. Neuspjeh u postavljanju ljudi ispred svega

Iako se većina okrenula otkazima, rezovima i uštedama, najbolji lideri odlučili su u ovoj krizi dodatno investirati u zaposlenike. Jer, ako investirate u zaposlenike, oni će također investirati u klijente, mušterije i posao u globalu.

5. Nesposobnost kvalitetne komunikacije

Ponekad to nije mana onih koje se može nazvati lošim osobama, to može biti jednostavno izostanak te vještine. Zato treba raditi na tom segmentu jer loša komunikacija dovodi do neželjenih situacija. Ako je pak ta loša komunikacija izbor lidera, jasno je da takva osoba ne zaslužuje poziciju lidera.

6. Naredbe umjesto utjecaja

Lideri koji biraju agresiju, silu i slične metode da dođu do cilja inferiorniji su od onih koji svojim primjerom i utjecajem pokazuju kako treba raditi. Naime, utjecajem se može ojačati sve oko sebe.

7. Izostanak integriteta pri donošenju odluka

Zaposlenici uvijek znaju kad se donose upitne odluke vezane uz poslovanje. Trenutak u kojem to spoznaju trenutak je u kojem lider gubi bitku za dobivanje poštovanja. Ukoliko lider pokaže integritet, savjetuje se i zajednički traži načine za donošenje teških odluka, dobit će željeno poštovanje.