KOLUMNA RADOSLAV DEJANOVIĆ

Što ćemo kad dođu Windows 8 SP1

Što ćemo kad dođu Windows 8 SP1

Microsoft je obznanio urbi et orbi kako će u skoroj budućnosti svi korisnici Windows 8 sustava moći nadograditi svoj OS na verziju 8.1. Korisnici će tako moći uživati u, kako tvrdi Tammy Reller, CMO Microsofta, “operacijskom sustavu koji svakog dana postaje sve bolji“. Koliko je u tome istine vidjet ćemo na Microsoft Build konferenciji u lipnju, kada će službeno biti predstavljen novi (ne tako) stari OS.

U međuvremenu, nagađa se kako će novi OS donijeti nekoliko novosti; unatoč popriličnoj tajnovitosti koja okružuje ovo novo izdanje, na osnovu “iscurenih“ preslika ekrana i mučenja Microsoftovih programera u katakombama informatičkih tiskovina (tzv. “leaked build“), sa popriličnom sigurnošću možemo reći kako će nas dočekati ovi noviteti:

  • podjela zaslona 50:50, tako da dvije aplikacije zauzimaju svaka svoju polovicu zaslona umjesto 70:30 kako je do sad bio slučaj;
  • aplikacije će moći koristiti svaka svoj zaslon ako imate više od jednoga (zamišljam dva tableta, svaki u jednoj ruci...);
  • integracija sa Microsoftovim SkyDrive oblakom dobit će nove mogućnosti, poput poboljšanog backupa i automatskog slanja snimljenih fotografija u oblak;
  • olakšanu perosnalizaciju sučelja;
  • više različitih veličina “pločica“;
  • kiosk mode (Assigned Access);
  • Internet Explorer 11.

I svakako vrlo važna vijest za korisnike Windows 8 RT uređaja: i oni će moći nadograditi osmicu za 1.25 posto. Pronašlo se tu i nešto strogo tehničkih izmjena: mogućnost isključivanja SMB 1.0 protokola, ozbiljan file manager, DirectPlay, NTVDM (DOS mode), kernel što troši manje memorije, te uključen ReFS (Resilient File System) i klijentima; samo ReFS dobio je lijepe novosti: metadata integrity checksums, AoW transakcijski model, storage pooling... tehnički, 8.1 donosi nešto zaista zanimljivih novosti, no one su, čini se, baš svima posve irelevantne: svi komentiraju promjene grafičkog sučelja, a nitko da zaviri pod haubu.

Ono na što još uvijek nitko nema odgovor, a što predstavlja možda i veliku većinu korisničkih zahtjeva, jest povratak gumba Start i mogućnost pokretanja Windows 8 direktno u Desktop mod - oba zahtjeva vrlo vokalno su izrazili i kućni i poslovni korisnici. Šuška se kako bi Microsoft mogao udovoljiti oba zahtjeva, ali tvrtka je tvrdoglavo šutljiva oko te teme.

Zaslužuju li sve te izmjene, iako su neke od njih zaista značajne (ReFS), posve novu verziju Windowsa?

Zapravo ne. Nemojte se dati zavarati, jer u neka dobra stara vremena ovo bi se zvalo Service Pack, a sadržavalo bi istu stvar: izmjene i poboljšanja. Dapače, i vrijeme između izlaska Windowsa 8 i Windowsa 8.1 odokalno koincidira sa prijašnjim tempom izlazaka Service Packova.

Čini se kako je riječ o novoj marketinškoj taktici tvrtke koja se našla u središtu oštrih kritika svog novog OS-a, a koja se pritom želi približiti novoj paradigmi čestog i inkrementalnog izbacivanja proizvoda na tržište kakva apsolutno caruje na tržištu mobilnih aplikacija, a prihvatili su ju i Apple sa politikom izbacivanja novog OS-a svake godine, te u još ekstremnijoj mjeri Ubuntu distribucija Linuxa koja novu verziju izdaje svakih šest mjeseci.

A tu dolazimo do problema u poslovnom svijetu. Biznis nema nikakvu namjeru mijenjati svoju IT infrastrukturu svakih pola godine ili godinu dana. Tvrtke su konzervativne, nemaju namjeru mijenjati IT samo zato što se nova svjetlucava igračka pojavila na sceni, a prije svega žele stabilnost (ne diraj dok radi!) i isplativost investicije. Alergične su na promjene sučelja (ergonomija je kategorički imperativ na radnom mjestu) koje smanjuju produktivnost i traže skupu edukaciju radnika. Statistike pokazuju kako je vrlo mali prodor Windowsa 8 u poslovni svijet, i to nije neočekivan podatak upravo zbog spomenute konzervativnosti; no, što Microsoft dobiva remećenjem poslovne IT politike koju je i sam sukreirao tijekom zadnjih dvadesetak godina?

Jer, dok se nekad znalo: čekamo prvi Service Pack da bismo uopće krenuli razmišljati u implementaciju novog OS-a u poslovno okruženje (zbog čega se tek sada događa intenzivna migracija u poslovnom svijetu, ali na Windows 7 - dijelom i zbog skorašnjeg kraja podrške Windowsima XP, tom suverenom vladaru poslovnih okruženja), u ovom slučaju Microsoft unosi zabunu, jer umjesto nečega što je u naravi (ali ne i u nazivu) SP1, nudi se privid potpuno novog OS-a.

To bi mogla biti velika greška, jer tvrtke jednostavno neće prelaziti na “novi OS“ i sve potencijalne probleme sa migracijom. Poslovni modeli jednostavno ne trpe pritisak na nadogradnju IT sustava svake godine, a ako se istinitim pokaže trač da Microsoft ima namjeru “navući“ korisnike na svoj App Store (Windows 8.1 ponuđen je kao besplatni upgrade u Microsoftovom on-line dućanu) kako bi u zgodnom trenutku mogao zaključati vlastite korisnike i developere (koje bi tom taktikom mogao i utopiti u čaši vode ) u svoj prodajni lanac kako je to Apple vrlo uspješno učinio... poslovni svijet mogao bi burno reagirati.

Kako će to završiti ostaje da vidimo. Tvrtke ionako u velikoj većini nisu, niti zasad imaju namjeru prijeći na Windows 8 pa iz tog kuta gledanja stvar je relativno jednostavna: držite se sedmice (očekivani end-of-life je 14.1.2020. godine, ako ga tvrtka ne skrati kako bi prisilila korisnike na raniju migraciju) i čekajte da Microsoft otvori karte do kraja.