Rascjepkani kontinent

Rascjepkani kontinent

Prošli tjedan puno novosti. Prvo je glasovanje o prijedlogu Povezanog kontinenta odgođeno u Europskom parlamentu navodno zbog nedostatnog prijevoda amandmana na više službenih jezika EU (bili su dostupni "samo" na engleskom jeziku) da bi pred kraj tjedna Vijeće i Europski parlament postigli dogovor o uredbi o e-osobnoj i direktivi o smanjivanju troškova izgradnje infrastrukture širokopojasnog Interneta.

Usvojen je i prijedlog kojim se uvodi obavezni modul u svaki automobil putem kojeg se u slučaju nezgode može automatski pozvati jedinstveni broj hitne službe 112, kao i potvrđena uredba o "Connecting Europe Facility" fondovima za digitalne usluge.

Doista, ne događa se svaki dan usvajanje čak četiri nova propisa a niti odgoda zbog nedostatka prijevoda. Međutim, posljedica odgode svakako može biti i neusvajanje prijedloga u Europskom parlamentu na vrijeme, što znači zapravo sve ispočetka u studenome s novim sastavom Europske komisije.

Gdje je stvarno zapelo? Zapelo je kod mrežne neutralnosti ponajviše. Udruge civilnog društva viču da su predložene odredbe selektivne i dovode do arbitrarne diskriminacije usluga i korisnika, operatori podržavaju prijedlog.

Istina je vjerojatno negdje između. Od ostalih prijedloga, odredbe o korisničkim ugovorima su pojačane tako da bi korisnici imali na raspolaganju više informacija o usluzi, uključujući i stvarne brzine prijenosa Interneta koje mogu očekivati. Druga vijest za korisnike je potpuno ukidanje roaminga u 2016.

Ostalo su tehnički detalji, ali znate kako se kaže, vrag leži u detalju.

Prijedlog uredbe o e-iskaznici je prolazio gotovo ispod radara a potencijalno je jako zanimljiv. Osobno bih volio da imamo čip-karticu za osobnu, koja bi zamijenila brojne kartice koje imamo (osobna, zdravstvena, studentska i sl).

Da ne govorimo koliko bi se birokratskih zavrzlama, poreznih i inih prijevara i zaobilaženja moglo izbjeći. Zanimljivo bi bilo koliko bi se mogla povećati učinkovitost javne uprave (na državnoj i lokalnoj razini) a i kontrola koliko tko radi i na kojim poslovima.

Nadam se da iz e-Hrvatske pozorno prate i imaju spremne projekte koji će nas dovesti bliže od istinskog e-društva. Možda je dostupnost EU fondova dovoljan poticaj.

 

 

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani coach (po programu Proctor-Gallagher Instituta). Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.