KOLUMNA - DAMIR FILIPOVIĆ

Povezani kontinent

Povezani kontinent

Europska komisija je konačno 12. rujna objavila dugo najavljivani paket kojim bi se dodatno reguliralo telekomunikacijsko tržište. Zakonodavni paket „Povezani kontinent“ predstavio je predsjednik Komisije Barroso u svojem govoru o „stanju Unije“ kojim se planira smanjiti naknade potrošača, birokracija povezana s operaterima, a korisnicima i pružateljima usluga donijet će nova prava, sve u cilju kako bi Europa opet postala predvodnik u digitalnom svijetu.

Paket donosi par zanimljivih tema, a najrazvikanije i populistički najzanimljivije političarima u Europskom Parlamentu su roaming i neutralnost mreže. Ozbiljniji stručnjaci se više zanimaju za regulaciju veleprodajnih usluga i upravljanje radijskim spektrom.

Paket planira uvođenje jedinstvenog odobrenje za rad u svih 28 država članica umjesto 28 pojedinačnih odobrenja, reguliranje mjerodavnih tržišta sa svrhom smanjenja njihovog ukupno broja i daljnje usklađivanje načina na koje operateri unajmljuju pristup mrežama.

Glede usluge roaminga, Komisija predlaže potpuno ukidanje naknade za dolazne pozive primljene tijekom putovanja unutar EU-a počevši 1. srpnja 2014. Operateri bi imali izbor ponuditi telefonske usluge koje vrijede u cijeloj Europskoj uniji (izjednačavanje cijena roaminga s cijenama u domaćem prometu) i čije bi cijene određivala domaća konkurencija ili korisnicima omogućiti da odaberu drugog pružatelja usluga roaminga koji nudi povoljnije cijene bez kupnje nove SIM kartice.

Komisija također predlaže potpuno ukidanje naknada za međunarodne pozive unutar Europe. Operateri bi pri određivanju cijena mogli nadoknaditi objektivno opravdane troškove, no samovoljna bi dobit od poziva unutar EU-a nestala.

Neutralnost mreže bi se po ovome prijedlogu štitila zabranom blokiranja i ograničavanja internetskog sadržaja, čime bi korisnici dobili potpun i otvoren pristup internetu bez obzira na cijenu ili brzinu njihove pretplate. Operateri će i dalje moći pružati „specijalizirane usluge“ osigurane kvalitete, (kao što su IPTV, video na zahtjev, aplikacije poput medicinskog snimanja visoke rezolucije, virtualnih operacijskih dvorana i aplikacije u oblaku za intenzivne podatke važne za poslovanje) uz uvjet da to ne ometa brzinu interneta obećanu drugim korisnicima. Korisnici bi imali pravo provjeriti dobivaju li brzinu interneta koju plaćaju i raskinuti ugovor u slučaju da se dokaže suprotno.

Komisija predlaže i niz novina u području prava korisnika. Nova prava kao što su pravo na ugovor sastavljen na jednostavnom jeziku s više usporedivih informacija, veća prava na promjenu pružatelja usluga ili ugovora, pravo na 12-mjesečni ugovor ako se ne želi duži ugovor, pravo na raskidanje ugovora ako se ne dobiva obećana brzina interneta i pravo na prosljeđivanje poruka na novu adresu e-pošte nakon promjene pružatelja internetskih usluga.

I na kraju, novi način upravljanja radijskim spektrom, tako da će Komisija nadzirati usklađenu dodjelu radijskog spektra na način koji će biti usporediv. Mobilni operateri moći će učinkovitije planirati prekogranična ulaganja zahvaljujući jačoj vremenskoj usklađenosti, usklađenosti trajanja i ostalih uvjeta dodjele spektra. Države članice i dalje bi bile nadležne i ostvarivale bi korist od naknada mobilnih operatera, ali bi djelovale unutar usklađenijih okvira. Tim bi se okvirom proširilo i tržište napredne telekomunikacijske opreme.

Paket je zamišljen kao uredba kojom bi se izmijenile tri postojeće direktive i dvije uredbe. Drugi dio ovoga paketa je još i Preporuka o troškovnim metodologijama i nediskriminaciji koji upotpunjuje predložene regulatorne mjere s ciljem povećanja sigurnosti za ulagače, povećanje razina ulaganja i smanjenje razlika među regulatornim tijelima. Komisija smatra da bi to bilo ostvareno daljnjim usklađivanjem i ustaljivanjem naknada koje operateri mogu naplaćivati za davanje pristupa svojim postojećim bakrenim mrežama te jamčenje da „tražitelji pristupa“ uistinu imaju jednak pristup mrežama. Kada bi ograničenja tržišnog natjecanja i nediskriminacija bili zajamčeni, cijene veleprodajnog pristupa „novoj generaciji“ širokopojasnih usluga određivalo bi tržište, a ne regulatorna tijela, što bi značilo manje birokracije za operatere.

So far, so good. Što to zapravo znači i kakav ovo može imati utjecaj na domaće telekomunikacijsko tržište? Prvo, iznimno je da je predsjednik Komisije osobno najavio ovaj paket kao prioritet Komisije do kraja mandata. Drugo, po prvi puta, Hrvatska ne čeka da samo implementira što god izađe iz Brisela, već sjedi za stolom i može utjecati na ishod. Treće, izgledi za usvajanje nisu blistavi jer je do kraja mandata EU Parlamenta oko 7 mjeseci što je kratak rok za ovako ambiciozan prijedlog. Ključna će biti reakcija šefova država i vlada krajem listopada koji bi trebali raspravljati o ovom prijedlogu. Četvrto, što god da se usvoji, neće pomoći trenutnim pružateljima usluga da se oporave, stanu na noge i opstanu. Ako se prijedlog usvoji, moglo bi doći do zanimljivih promjena koje bi u sljedećih 5 godina mogli dovesti domaće tržište do neprepoznatljivosti. Znate kako se kaže, tko preživi pričat će.

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani Life Success coach (po programu Bob Proctor). Više informacija o autoru na http://www.intelligentconsulting.eu.