Ovog tjedna cijeli Brisel je fokusiran na “saslušanja“ povjerenika koje je Juncker predložio za novi sastav Europske komisije. Cijela vježba je zapravo golemi igrokaz, gdje je sve unaprijed dogovoreno i potrebno je samo odigrati igru po dogovoru i ne napraviti neku grešku.
Posvetimo se malo području digitalne ekonomije (nekada se to zvalo digitalna agenda). Puno fraza, svakome ponešto, puno obećanja o suradnji između EU Komisije i EU Parlamenta i slično, a zapravo ništa konkretno.
Novosti su da sada taj povjerenik (inače Nijemac Guenther Oettinger, bivši povjerenik za energetiku) sada pokriva i područje autorskih prava te pitanja povezana s time (na primjer mi bi rekli ZAMP, to je mnogima poznato). Zanimljivije je osvrnuti se što je dosadašnja povjerenica Kroes rekla u svojem oproštajnom govoru na Financial Times ETNO konferenciji o tome kako bi ona vodila telekome u sljedećih 5 godina.
Ukratko, već je sam naslov zanimljiv: «prilagodi se ili umri», a potom povjerenica nastavlja i predlaže telekomima da buduće tržište neće biti u okvirima nacionalnih tržišta, gledajući unazad i oslanjajući se na modele rentiranja i protekcionizma.
Ključni savjet je prilagodljivost. I to je ono što vidimo da nedostaje kako u EU tako i u Hrvatskoj. Stalno gledamo ista lica 20+ godina, iste politike i iste priče. Vrijeme da se pokrenemo i prilagodimo ili ... ćemo nestati.
Vidjet ćemo kako će tome izazovu doskočiti u EU, čini se da su glavne političke stranke shvatile da se vremena mijenjaju ali potrebno je pokrenuti stvarne reforme. Vrijeme priče i posjeta poput našeg premijera vodećim IT tvrtkama prolazi, traži se akcija.
O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani personal development coach.
Umjetna inteligencija (AI) i analitičke aplikacije transformiraju industrije, čime učinkovito upravljanje podacima i arhiviranje postaju od iznimne važnosti za tvrtke svih veličina. Budući da ove nove primjene zahtijevaju kapacitete pohrane u rasponu od terabajta do petabajta, organizacijama su potrebna skalabilna rješenja kako bi pratile rast podataka i održale konkurentsku prednost.
Sigurno ste svjesni da je prodaja u puno više od stavljanja proizvoda na web i čekanja da se dogodi magija. Ono što stvarno pokreće prodaju nije samo niska cijena ili dobar dizajn, već kako pogoditi psihološke okidače kod kupca.
Ušli smo u novo razdoblje u kojem se kibernetička sigurnost više ne promatra kao tehnički izazov koji pripada isključivo IT odjelu. Sve je jasnije da je riječ o poslovnom pa onda i strateškom pitanju – pitanju kontinuiteta, povjerenja i, odnedavno, i zakonske odgovornosti.