KOLUMNA - DAMIR FILIPOVIĆ

Ništa od Povezanog kontinenta

Ništa od Povezanog kontinenta

Prošli tjedan su ministri telekomunikacija 28 zemalja članica EU razmatrali na sastanku Vijeća ministara aktualne zakonodavne prijedloge na razini EU.

Između ostalih direktivu o informacijskoj sigurnosti mreža, uredbu o e-osobnoj iskaznici, uredbu o smanjivanju troškova izgradnje širokopojasnih pristupnih mreža i naravno uredbu o jedinstvenom telekom tržištu odnosno Povezani kontinent ("Telecom Single Market Regulation" ili "Connected Continent").

Ministri su održali raspravu o daljnjim koracima i razmotrili izvješća o napretku koje je pripremilo Litvansko predsjedništvo Vijeća EU. Dakle, ukratko, od jedinstvenog telekom tržišta ništa. Previše je otvorenih pitanja, od roaminga, jedinstvenog ovlaštenja za obavljanje telekomunikacijskih usluga na razini EU, upravljanja radijskim frekvencijama do pravnih pitanja koji je pravni instrument bilo ispravnije upotrijebiti - uredbu ili direktivu.

Suština je da se svi slažu da nešto treba napraviti ali nema suglasja što točno, kada i kako. Zvuči poznato, zar ne? I primjenjivo na naše lokalne prilike u Hrvatskoj. Svi govore kriza je, treba napraviti nešto, povući ovaj ili onaj potez, ali kada metla dođe do njihovog praga, e, ne bi onda, hvala.

Ovdje nije u potpunosti tako, ali se kao i uvijek u EU ocrtala razlika između sjevera i juga, istoka i zapada i to ne stereotipski već uvažavajući položaj telekom industrije i stupanj razvoja telekom tržišta u tim zemljama. Već se na nekoliko primjera vide razlike između država članica koje razmišljaju dugoročnije kako razviti svoja tržišta i infrastrukturu, posebice onu za širokopojasni pristup Internetu.

Gdje smo tu opet mi? Po razmišljanju i službenom stavu - ispravno i pohvalno. Ukidanje roaminga u jednoj turističkoj zemlji poput Hrvatske bez da bude nekog benefita koji je moguće ostvariti jednakom brzinom kojoj je moguće u potpunosti ukinuti roaming doista nema smisla. Upravljanje frekvencijama uz probleme koje imamo s Italijom doista ne bi trebalo prepuštati kontroli Briselske administracije.

Što nam preostaje? Nova mantra koja polako prodire u srca javnosti -fondovi, fondovi, fondovi, jedini alat koji države članice imaju na raspolaganju a da ga ipak u konačnici same kontroliraju.

Zaključno, od povezanog kontinenta ništa, držimo se fondova EU i zavucimo ruku što dublje možemo u Briselsku blagajnu.

 

 

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani coach (po programu Proctor-Gallagher Instituta). Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.