Tržište tableta krenulo je s padom kad su korisnici shvatili da svaki novi uređaj zapravo ne donosi neke velike prednosti pred starijim modelima. Zato su se okrenuli phabletima ili jednostavno prestali mijenjati svoje stare uređaje. Krivnja je to proizvođača i s obzirom da povratka nema, na tržištu pametnih telefona ne žele činiti iste greške i to se jako dobro potvrdilo na Mobile World Congress u Barceloni.
Istina jest da su mnogi proizvođači predstavili nove pametne telefone i da su oni bolji nego oni otprije godinu dana, no to su sve nijanse. Po performansama ih oni u srednjem rangu dostižu i time mame kupce, što za tržište u globalu može značiti stagnaciju po pitanju prihoda. Zato se dogodilo ove godine nešto što treba zabilježiti.
Nikad nije bilo predstavljeno toliko dodataka za pametne telefone i phablete, što mijenja kompletnu priču. Svi oni vezani su ili uz određeni model uređaja ili uz operativni sustav, što kod korisnika stvara potrebu da ukoliko želimo neki od tih dodataka, moramo imati i adekvatan uređaj.
Najveći korak je pritom napravio LG sa svojim modularnim G5 modelom, koji omogućava korisnicima zamjenu baterije, kamere, hi-fi... a uskoro i drugih dijelova. Ostali proizvođači ponudili su VR/AR uređaje koji rade s pametnim telefonima načinjenih u njihovim tvornicama, a tu su i kamere, bežične slušalice, pametni satovi, fintess narukvice, ali i cijeli drugi asortiman raznih dodataka koji su uistinu zanimljivi.
Možda ovaj trend ne zaživi, ali svakako ga je trebalo zabilježiti jer samo ako se vratimo godinu dana unatrag vidimo da su glavni hit bili pametni satovi predstavljeni od strane proizvođača kao Pebble, LG i Huawei. Sad je priča bitno drugačija, kompleksnija, šira i zanimljivija.
Stoga, tko zna što sve donosi sljedeća godina u ovo turbulentno i promjenama sklono vrijeme...
Umjetna inteligencija (AI) i analitičke aplikacije transformiraju industrije, čime učinkovito upravljanje podacima i arhiviranje postaju od iznimne važnosti za tvrtke svih veličina. Budući da ove nove primjene zahtijevaju kapacitete pohrane u rasponu od terabajta do petabajta, organizacijama su potrebna skalabilna rješenja kako bi pratile rast podataka i održale konkurentsku prednost.
Sigurno ste svjesni da je prodaja u puno više od stavljanja proizvoda na web i čekanja da se dogodi magija. Ono što stvarno pokreće prodaju nije samo niska cijena ili dobar dizajn, već kako pogoditi psihološke okidače kod kupca.
Ušli smo u novo razdoblje u kojem se kibernetička sigurnost više ne promatra kao tehnički izazov koji pripada isključivo IT odjelu. Sve je jasnije da je riječ o poslovnom pa onda i strateškom pitanju – pitanju kontinuiteta, povjerenja i, odnedavno, i zakonske odgovornosti.