Tržište tableta krenulo je s padom kad su korisnici shvatili da svaki novi uređaj zapravo ne donosi neke velike prednosti pred starijim modelima. Zato su se okrenuli phabletima ili jednostavno prestali mijenjati svoje stare uređaje. Krivnja je to proizvođača i s obzirom da povratka nema, na tržištu pametnih telefona ne žele činiti iste greške i to se jako dobro potvrdilo na Mobile World Congress u Barceloni.
Istina jest da su mnogi proizvođači predstavili nove pametne telefone i da su oni bolji nego oni otprije godinu dana, no to su sve nijanse. Po performansama ih oni u srednjem rangu dostižu i time mame kupce, što za tržište u globalu može značiti stagnaciju po pitanju prihoda. Zato se dogodilo ove godine nešto što treba zabilježiti.
Nikad nije bilo predstavljeno toliko dodataka za pametne telefone i phablete, što mijenja kompletnu priču. Svi oni vezani su ili uz određeni model uređaja ili uz operativni sustav, što kod korisnika stvara potrebu da ukoliko želimo neki od tih dodataka, moramo imati i adekvatan uređaj.
Najveći korak je pritom napravio LG sa svojim modularnim G5 modelom, koji omogućava korisnicima zamjenu baterije, kamere, hi-fi... a uskoro i drugih dijelova. Ostali proizvođači ponudili su VR/AR uređaje koji rade s pametnim telefonima načinjenih u njihovim tvornicama, a tu su i kamere, bežične slušalice, pametni satovi, fintess narukvice, ali i cijeli drugi asortiman raznih dodataka koji su uistinu zanimljivi.
Možda ovaj trend ne zaživi, ali svakako ga je trebalo zabilježiti jer samo ako se vratimo godinu dana unatrag vidimo da su glavni hit bili pametni satovi predstavljeni od strane proizvođača kao Pebble, LG i Huawei. Sad je priča bitno drugačija, kompleksnija, šira i zanimljivija.
Stoga, tko zna što sve donosi sljedeća godina u ovo turbulentno i promjenama sklono vrijeme...
Ovo vrijeme izazovno je za potrošače, kao i za tvrtke. Svi se suočavamo s inflatornim pritiscima, rastućim troškovima energije i potencijalnim nestašicama, ekstremnim klimatskim pojavama i nestabilnim geopolitičkim krajolikom. To stvara neizvjesnost u kojoj je teško upravljati.
Telekomunikacijski sektor je dolaskom 5G mreža u novom velikom investicijskom ciklusu. Sada je u tijeku nova aukcija za frekvencijske spektre koji su davno dodijeljeni i korišteni su godinama, sada se Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska bore za njih, a 5G spektri su dodjeljivani još 2021. što je utjecalo i na usporedbu ulaganja u 2021. i 2022. godini.
Krenuli su već rezultati domaćih telekom operatora – prvi je A1 Hrvatska, slijedeći tjedan je Hrvatski Telekom, a do rezultata Telemach Hrvatska ćemo se strpjeti dok ne izađu svi godišnji financijski izvještaji.