KOMENTAR: Vipnet sasvim solidan

KOMENTAR: Vipnet sasvim solidan

Iako na kvartalnoj razini u razdoblju od travnja do lipnja Vipnet bilježi lošije rezultate nego na polugodišnjoj, oni su i dalje vrlo solidni. Vipnet je tako u drugom kvartalu zabilježio pad prihoda od 3,5 posto, na polugodišnjoj razini 2,1 posto. Pad dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) 5,6 posto dok je na polugodišnjoj razini bez promjene. Sve su to sasvim solidni rezultati za drugog po veličini domaćeg telekom operatera koji je u proširenju poslovanja bacio oko i na H1 Telekom.

I dok na polugodišnjoj razini operativni prihod (EBIT) bilježi rast od 2,9 posto, na kvartalnoj razini zabilježen je pad od 9,4 posto. Takve rezultate treba gledati kroz prizmu prilagodbe i uvođenja novih tarifa, pada prihoda od roaminga koji će se dodatno nastaviti nakon 1.7. i ulaska Hrvatske u Europsku uniju kada se očekuje značajan pad prihoda u drugom polugodištu od roaminga kod svih mobilnih operatera - HT-a, Vipneta i Tele 2.

Kada je riječ o maržama, EBITDA marža je drugom kvartalu ove godine smanjena 0,7 postotnih poena na 32,1 posto, dok je na polugodišnjoj razini ona još i bolja uz rast od 0,7 postotnih poena na 32 posto.

Ovakav razvoj događaja, kada je riječ o maržama, treba tražiti u stalnom prilagođavanju stanju na tržištu, smatraju analitičari s kojima smo razgovarali, te upozoravaju pritom da u cjelokupnom Vipnetovom poslovanju i posljednjim akvizicijama i najavama da bi i H1 Telekom mogao biti potencijalna meta treba tražiti načine širenja na tržištu.

Analitičari pritom ističu kako bi kupnja H1 Telekoma, nakon akvizicije B.Neta i nekoliko manjih ove godine, Vipnetu trebala donijeti definitivni status telekom operatera, a ne više kako ga se od početka poslovanja u Hrvatskoj percipiralo samo kao mobilnog operatera. Potencijalnu akviziciju H1 Telekoma treba promatrati kroz predstečjanu nagodbu koju je ovaj telekom operater orijentiran i na privatne i poslovne korisnike pokrenuo prije gotovo mjesec dana.

Rezultate Vipneta treba svakako promatrati i kroz cjelokupno stanje na telekomunikacijskom tržištu koje je u Hrvatskoj i dalje pod pritiskom loših gospodarskih pokazatelja, na što se uostalom i upozorava u izvješću Telekom Austria kao vlasnika Vipneta, te smanjenja prihoda od interkonekcije. Pritom ne treba zaboraviti već prije spomenuti roaminga i očekivanja dodatnog pada prihoda poglavito u drugoj polovici godine kada se u turističkoj sezoni roaming prihodi značajno pridonosili poslovnim rezultatima.

Iako bi se možda očekivalo drugačije, Vipnet je smanjio kapitalna ulaganja 3,6 posto na polugodišnjoj razini dok je na kvartalnoj razini uspoređujući travanj-lipanj ove i prošle godine kapitalna su ulaganja smanjena 12,9 posto. Ne treba zaboraviti da se to dogodilo iako je krenula izgradnja LTE (Long Term Evolution) mreže odnosno mreže četvrte generacije mobilne telefonije. Ipak puna komercijalizacija LTE mreže može se očekivati tek sljedeće godine kada se na tržištu pojavi dovoljan broj pametnih telefona i tableta koji će ju podržavati jer ono što LE donosi na tržište jest velika brzina prijenosa podataka.

Pritom treba uzeti u obzir da Vipnet bilježi i rast broja korisnika širokopojasnog pristupa Internetu za 6,8 posto čime je na kraju lipnja ove godine dosegao 178,24 tisuće korisnika, bez M2M komunikacije. Ovo je vrlo značajno jer M2M (machine to Machine) se smatra jednim od ključnih pokretača posebnog segmenta mobilne industrije jer će sve veći broj uređaja međusobno komunicirati razmjenjujući informacije.