KOMENTAR: Očekivani rasplet predstečajne nagodbe Optime

KOMENTAR: Očekivani rasplet predstečajne nagodbe Optime
Antun Jastrić

Iako su mnogi na telekomunikacijskom tržištu sumnjali da će Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja dopustiti „preuzimanje“ Optima Telekoma od strane HT-a bolje rečeno upravljanje kako je zapisano u dokumentaciji predstečajne ovaj scenarij je najviše logičan. I dogodio se!

Kako smo u prethodnom tekstu analizirali osnovne detalje uvjetnog upravljanja koje je propisao domaći regulator tržišnog natjecanja ovdje ćemo se pozabaviti što to znači za tržište u Hrvatskoj. Sasvim je jasno da se obzorje domaćeg telekom tržišta ovime mijenja i jasno je da se tako nešto moralo dogoditi i da je ovo uvod u konsolidaciju tržišta koja se priželjkuje.

Konsolidaciju na tržištu koje je relativno malo i na kojem danas djeluju dva velika operatera HT i Vipnet koji nude sve telekomunikacijske usluge od fiksne i mobilne telefonije, pristupa internetu i internetske televizije, ICT usluga, preko trećeg mobilnog operatera Tele 2, te na kraju najjačih alternativaca upravo ovim redom Optima Telekom, H1 Telekom kada je riječ o kućnim i poslovnim korisnicima i Metroneta u segmentu poslovnih korisnika, jednostavno ništa ne može zaustaviti.

Kako je telekomunikacijsko tržište iznimno financijski zahtjevno kada se radi o ulaganjima problemi alternativaca zbog velikih ulaganja i doveli su do ovog stanja, koje je rezultiralo predstečajnim nagodbama ali i očekivanom konsolidacijom.

Upravo je konsolidacija ključna riječ, svidjelo se to nekome ili ne, baš sada i baš danas za domaće telekomunikacijsko tržište. I ovo su tektonske promjene koje dolaze,očekivano, bilo je samo pitanje vremena.

Predstečajno raspetljavanje

I dok je Metronet izašao iz predstečajne nagodbe, a H1 Telekom ju polako privodi kraju uz očekivanog strateškog partnera koji bi najvjerojatnije trebao biti Vipnet koji je kako smo pisali bacio oko na ovog telekom operatera, HT je zbog duga i dogovora dobio pravo upravljanja Optimom.

Na telekomunikacijskom tržištu može se čuti kako bi ovo preuzimanje odnosno upravljanje trebalo biti pod snažnom prismotrom drugog domaćeg regulatora i to onog telekomunikacijskog Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije, jasno je da će svi promatrati taj brak iz nužde između Optime i HT-a.

U telekomunikacijskim kuloarima se govori kako je ovo očekivane jer u protivnom Optima u ovome trenutku ne bi uspjela izaći zbog vrlo visokog duga većeg od milijarde kuna u kojem je najveći vjerovnik Zagrebačka banka. Nakon ZABA-e je HT stoga dogovor najvećih oko upravljanja je logičan iz pozicije vjerovnika, ali i činjenice da ZABA nije mogla naći unutar svojih redova nekog za upravljanje Optimom. Logično je bilo da to učini HT, ali se znalo da će biti velikih otpora.

Prema izvorima s telekom tržišta lobiranja i otpori u obliku odgovora i upita, upozorenja koji su stizali u oba regulatora i AZTN i HAKOM bili su vrlo oštri, no u konačnici se dogodilo očekivano. Međutim nisu uspjelo zaustaviti izazvani brak bankara i telekoma, tvrdi naš izvor slikovito opisujući domaće telekomunikacijsko tržište.

I što sad?

Osim pod budnim oko javnosti i konkurencije, kao operater s pretežitom tržišnom snagom Optima će morati mnogo uložiti kako bi uspjela na tržištu jer neće moći biti toliko proaktivna i konkurentna kao dosad jer će ih regulatori motri ne s jednim, već s četiri oka.

Kako tvrdi naš izvor to će otežati i novoj HT-ovoj upravi da postigne zacrtane ciljeve, koji su sve samo ne malo ambiciozni, dapače iznimno su visoko postavljene ljestvice u svim segmentima. S druge strane, dok je politika cijena pod paskom regulatora bit će vrlo teško biti konkurentan. Zanimljivo je vidjeti i kako će krenuti upravljanje Optima Telekomom i koji će biti prvi potezi HT-a.

Naravno tu je i već spomenuta konkurencija, promjene europske regulative i sve će to utjecati na stanje na domaćem telekomunikacijskom tržištu koje se, mora se priznati, pokazalo kao iznimno žilavo.