Koristeći poznatu rečenicu legendarnog sportskog komentatora Mladena Delića postavlja se pitanje zar je zaista moguće da se i dalje događa ovakva informatizacija zdravstva i da se događa očiti sukob interesa kada liječnik zaposlenik bolnice i pulmolog dr. Vedran Ostojić i dalje prodaje svojoj vlastitoj bolnici održavanje i sve ostalo vezano uz softversko rješenje koje je poklonio bolnici još 2008. godine. Sukob interesa na djelu!
Da poklonio ga je i onda godinama za prilično velik novac, najmanje milijun kuna godišnje, naplaćuje održavanje istog softvera.
Razgovarali smo s nekoliko sugovornika iz IT svijeta i zdravstva koji ističu kako je to što se događa zaista nemoguće za „provarit“ jer jednostavno je riječ o namještanju posla, korupciji i ono što je najgore pokušaju da se taj softver „prelije“ i u neke druge bolnice kao što je to KBC Sestre Milosrdnice gdje je već poodavno počeo svoje „sidrenje“.
Nepoštena poslovna praksa, tvrdi naš izvor iz zdravstvenog sustava, a onima koji pokušavaju otkriti tko je, jasno ću reći nisam vam dužan dati te podatke, ali visoko je pozicioniran u ministarstvu zdravlja i gleda vas što i kako radite.
Navodno se, tvrdi taj isti izvor, i neke institucije koje ovakvo ponašanje moraju i mogu sankcionirati su se zainteresirali za ovu vrlo zanimljivu poslovno praksu kad od vlastitog poslodavca kroz svoju firmu i još jednu koja se koristi kao paravan koristiš za izvlačenje novca i to državnog odnosno javnog novca. Hoće li i ove godine KB Sveti Duh kako stoji u dokumentu pod nazivom „Prethodna obavijest o namjeri sklapanja ugovora“ prema kojem se nabavljaju „Usluge programske i tehničke podrške integriranog programskog sustava INPAK/SPP tijekom jednogodišnjeg razdoblja i usluge održavanja mreže informatičkog sustava bolnice i to za 960 tisuća kuna bez PDV-a odnosno s PDV-om 1,2795 milijuna kuna doći i do potpisivanja ugovora ostaje da se vidi.
Hoće li ovog puta nadležne institucije reagirati zbog miješanja javnog i privatnog, odnosno pogodovanja samome sebi i izvlačenja državnog novca na očiti i frapantno neskriven način ostaje da se vidi.
Umjetna inteligencija (AI) i analitičke aplikacije transformiraju industrije, čime učinkovito upravljanje podacima i arhiviranje postaju od iznimne važnosti za tvrtke svih veličina. Budući da ove nove primjene zahtijevaju kapacitete pohrane u rasponu od terabajta do petabajta, organizacijama su potrebna skalabilna rješenja kako bi pratile rast podataka i održale konkurentsku prednost.
Sigurno ste svjesni da je prodaja u puno više od stavljanja proizvoda na web i čekanja da se dogodi magija. Ono što stvarno pokreće prodaju nije samo niska cijena ili dobar dizajn, već kako pogoditi psihološke okidače kod kupca.
Ušli smo u novo razdoblje u kojem se kibernetička sigurnost više ne promatra kao tehnički izazov koji pripada isključivo IT odjelu. Sve je jasnije da je riječ o poslovnom pa onda i strateškom pitanju – pitanju kontinuiteta, povjerenja i, odnedavno, i zakonske odgovornosti.