KOMENTAR - DRAŽEN TOMIĆ: Tjednom u glavu

KOMENTAR: Izvoz se definitivno isplati

KOMENTAR: Izvoz se definitivno isplati

Era je objave poslovnih rezultata, na IT i telekom tržištu rijetke su u Hrvatskoj firme na burzi, ali rezultati govore dovoljno koliko su važne inovacije i stalna ulaganja, ali i izlazak na strana tržišta, praćenje trendova i odgovaranje na njih. Rezultate najjačeg domaćeg telekoma HT-a već smo predstavili, Tele 2 ih je kao treći po veličini mobilni operater objavio, a sad se još čekaju Vipnetovi za koje se može čuti da će biti dobri. A telekom se tržište ne može zamisliti bez opreme, znanja i truda i ulaganja. A na domaćem se tržištu time bavi Ericsson Nikola Tesla, no krenimo redom.

Pravo stanje telekom tržišta bit će vidljivo u drugom polugodištu kad će na mobilne operatere utjecati roaming niže tarife poglavito u vrijeme i nakon turističke sezone, ulaska u EU 1. srpnja i pada cijena. Pritom je iz HT-ovih rezultata vidljivo koliko je važno ulagati, a iz predstečjanih nagodbi Optima Telekoma, Metroneta i H1 Telekoma koliko su ulaganja zahtjevna za nekoga tko tek ulazi na vrlo zahtjevno tržite. U skladu s trendom na telekom tržištu. A da trendovi zahtijevaju konsolidaciju i okrupnjavanje dokazuje i želja Vipneta da kupi H1 Telekom.

Važnost ulaganja, ali i izvoz znanja i inovacija snažno je vidljiv i iz objavljenih rezultata Ericsson Nikole Tesle. Iako bilježe pad prihoda od 21 posto njega treba pronaći u velikom ugovoru osvojenom prošle godine u istom vremenskom razdoblju za Rostelekomu ruski telekom za koji je bilo malo vjerojatno da će se ponoviti ove godine. Jer telekom industrija ulaže na mahove, a onda tek nakon 3-4 godine kreće u nova velika ulaganja. I to snažna ulaganja, a u međuvremenu se svi bavi održavanje mreža na visokoj razini, manjim nadogradnjama i eksploatacijom uloženog.

Da Ericsson Nikoli Tesli ide dobro dokazuje i snažan rast dobiti za 17 posto na 128,2 milijuna kuna, a  orijentiranost na izvoz vidljiva je i iz činjenice i da u ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 25 posto, izvoz na Ericssonovo tržište 43 posto, dok izvoz na ostala tržišta sudjeluje s 32 posto. Mreže su im i dalje ključne s čak 61 posto, slijede usluge sa 37 posto, a tek malim dijelom sa 2 posto oslanjaju se na rješenja za podršku. I tu je vidljivo koliko ENT treba zdravu, rastuću telekom industriju, u Hrvatskoj regiji ali i šire. A ENT u prodaji raste i na domaćem tržištu i to 29 posto.

S Vipnetom se gradi LTE - četvrta generacija mobilnih mreža, s HT-om se radi prelazak na telefoniju bazirani na internetskom protokolu - IP mreža.

Gradi se svuda jer telekom industrija došla je na prekretnicu - ulaganje u LTE i optičke mreže jednostavno je preduvjet opstanka u narednih 5-10 godina i ono što korisnici od telekom operatera traže - brze i kvalitetne mreže visoke propusnosti za Internet bilo kada i bilo gdje.