Dobit Ericsson Nikole Tesle porasla 17 posto

Dobit Ericsson Nikole Tesle porasla 17 posto
Dražen Tomić

Dobit Ericsson Nikole Tesle porasla je 17 posto u odnosu na prvih šest mjeseci prethodne godine i to na 128,2 milijuna kuna, pokazuju poslovni rezultati Ericsson Nikole Tesle, pri čemu je u prvom polugodištu zabilježen i pad prihoda od 21 posto. U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 25 posto, izvoz na Ericssonovo tržište 43 posto, dok izvoz na ostala tržišta sudjeluje s 32 posto.

Tijekom prvog polugodišta Ericsson Nikola Tesla je nastavila uspješno poslovati usmjerivši se na sljedeća ključna područja - profitabilan rast, učinkovitost, novčani tok i upravljanje rizicima. Operativna dobit bilježi porast od 34,6 posto na 84 milijuna kuna, dok je neto dobit veća za 9,7 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Bruto marža porasla je na 19 posto prvenstveno zbog povoljnijeg asortimana prodanih proizvoda i usluga. Povrat od prodaje (ROS) bilježi porast na 13,1 posto.

Prodaja u segmentu mreža iznosi 410,1 milijuna kuna (61 posto ukupnih prihoda od prodaje), u segmentu usluga 248,1 milijuna kuna (37 posto ukupnih prihoda od prodaje), a u segmentu rješenja podrške 15,4 milijuna kuna (2 posto ukupnih prihoda od prodaje).

Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 165,5 milijuna kuna prihoda od prodaje, 29 posto više u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

Tijekom promatranog razdoblja nastavljena je suradnja sa strateškim partnerom Vipnetom na području širenja i modernizacije radio pristupne infrastrukture, uključujući četvrtu generaciju mobilnih mreža (LTE) te na području modernizacije jezgrene mreže uvođenjem i testiranjem novih funkcionalnosti koje doprinose povećanoj kvaliteti kao i novim uslugama za krajnje korisnike. Nastavljena je i suradnja na izgradnji i modernizaciji radijske transmisijske mreže.

Poslovna suradnja s HT-om nastavlja se na području migracije korisnika glasovnih usluga na all-IP okruženje te implementacije mrežne IP/MPLS okosnice nove generacije. Ericsson Nikola Tesla je također primarni integrator u projektu integracije aplikacijskog servera za poslovne korisnike nove generacije.

Dosadašnja uspješna suradnja na području IMS-a u fiksnoj mreži rezultirala je s više od 500.000 IMS pretplatnika koji ovaj sustav koriste kao primarnu telefonsku liniju. Projektom integracije centraliziranog RCS (Rich Communication Suite) rješenja u T-HT IMS okolinu ta je suradnja proširena i na mobilnu mrežu. Cilj ovog projekta je omogućiti T-HT pretplatnicima jednostavno korištenje standardiziranih usluga tipa chat, informacije o prisutnosti i dinamičnog dijeljenja digitalnog zapisa.

U drugom tromjesečju započeta je modernizacija jezgrenih čvorova Tele2 mreže, što će operatoru omogućiti neometan rast na području mobilnih širokopojasnih usluga te pružiti mogućnost razvoja novih usluga. I dalje se nastavlja rad na izgradnji 2G i 3G infrastrukture s pojačanim naglaskom na brzini pristupa i povećanju kapaciteta u radio dijelu mreže.

Na području ICT rješenja za poslovni segment industriju i društvo, glavne aktivnosti su na projektima nadogradnje nacionalnog ICT sustava vezanog za informatizaciju zdravstva.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje iznose 219,2 milijuna kuna, što je smanjenje od 51 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

Na tržištima u regiji (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) prihodi od prodaje porasli su 69 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje te iznose 111,5 milijuna kuna.

Nastavljena je dugogodišnja suradnja s BH Telecomom na području širenja i modernizacije 2G i 3G mreža ovog operatora kao i strateška priprema za prelazak na LTE tehnologiju. BH Telecom i Ericsson Nikola Tesla kreću s pilot-projektom vezanim uz uvođenje LTE tehnologije (4G). U tijeku su aktivnosti na ispitivanju tržišta i mogućnosti korištenja 4G tehnologija za korisnike BH Telecoma.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje iznose 107,7 milijuna kuna, što je smanjenje od 72 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Unatoč solidnim prihodima od prodaje na tržištima Rusije i Bjelorusije, ukupni pad prihoda je izrazito vidljiv zbog usporedbe s velikim prošlogodišnjim ugovorom o isporuci opreme za 2G i 3G generaciju mobilnih mreža vodećem ruskom pružatelju telekomunikacijskih usluga Rostelekomu.

Na Ericssonovu tržištu ostvareno je 288,9 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 6 posto u odnosu isto prošlogodišnje razdoblje.

U Centru za istraživanje i razvoj, u segmentu jezgrenih mreža razvijen je niz novih funkcionalnosti vezanih za internet protokol. U platformskom dijelu aktivnosti završen je EVO ET, vrlo složen projekt vezan za hardversko i softversko rješenje za LTE generaciju mreža. Ovo rješenje doživljava svoju široku primjenu na tržištima širom svijeta (Australija, Švedska, Švicarska, Portugal i Hrvatska). Nadalje, započeo je razvoj platforme SMBB (Smart Mobile Broadband) za jedan od najvažnijih proizvoda u novim generacijama mreža - WiFi Controller.

„Ukupna novčana sredstva uključujući kratkoročnu financijsku imovinu krajem polugodišta iznose 429,8 milijuna kuna, što je značajan iznos s obzirom na isplaćenu dividendu krajem lipnja. Novčani tok od poslovnih aktivnosti je pozitivan. Kompanija i dalje ima snažnu bilancu s ukupnom imovinom od 989,4 milijuna kuna te udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 62,5 posto“, ističe predsjednica Ericsson Nikole Tesle Gordana Kovačević.

Prema njezinim riječima kretanje prihoda od prodaje bilježi pozitivan trend na svim tržištima osim na tržištima Zajednice Neovisnih Država. Posebno me raduje porast prihoda od prodaje na domaćem tržištu i tržištima u regiji te kontinuirano dobri rezultati ostvareni na Ericssonovu tržištu.

Na tržištima Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje bilježe pad, što je očekivano s obzirom na veliki jednokratni ugovor o isporuci opreme za Rostelecom u 2012. godini. U tijeku su intenzivne prodajne aktivnosti na tim tržištima što je stvorilo nove poslovne prilike, prvenstveno u Gruziji i Rusiji.

Snažna fokusiranost na izvozna tržišta rezultirala je visokim udjelom izvoza u ukupnim prihodima od prodaje od 75 posto. Velik dio izvoznih aktivnosti, čak 43 posto ukupnih prihoda od prodaje, odnosi se na izvoz znanja tj. istraživačko-razvojne i druge ekspertne aktivnosti.

Kompanija sustavno potiče inovativnost, usmjerenu na nove vrijednosti i poslovne prilike, što je tijekom ove godine rezultiralo s gotovo 400 inovativnih ideja i 4 nova patentna prijedloga, ističe Gordana Kovačević i dodaje da u provođenju dugoročne poslovne strategije usmjereni su na profitabilan rast temeljen na tehnološkom vodstvu, vodstvu u uslugama, regionalnoj/globalnoj prisutnosti i konceptu cjelovitih poslovnih rješenja. Nastavljamo s jačanjem vodeće uloge na području 4G/LTE te smo fokusirani na segmente TV i medijske distribucije kao i na operativne i poslovne sustave podrške (OSS/BSS).

„Značajno mjesto u našoj strategiji zauzima razvoj znanja i vještina naših zaposlenika. Iako su ekonomska neizvjesnost i poslovni izazovi u 2013. godini još uvijek prisutni, ICT industrija ima značajan potencijal i važnu ulogu u razvoju poslovanja i društva u cjelini. Kompanija je dobro pozicionirana za nastavak podrške svojim kupcima i partnerima na transformacijskom ICT tržištu na putu prema ostvarenju vizije umreženog društva“, zaključuje Gordana Kovačević.