Rasprave vezane uz to traju li SSD diskovi duže od “klasičnih“ hard diskova traju već poduže vrijeme, a odgovor na brojna pitanja nude razni stručnjaci. Čak se prije četiri godine i Google odlučio ponuditi neke od odgovora, a sad su se na posao “bacili“ i entuzijasti s How-To Geek.
Kroz istraživanje su koristili više različitih modela diskova iz podatkovnih centara, ali i privatnih diskova, koji iza sebe imaju "milijune i milijune odvoženih kilometara". Naravno, to je iznimno relevantno jer jasno pokazuje koliko u prosjeku traje koji disk, odnosno, koja tehnologija je "čvršća" na duže staze.
Provjerom podataka su otkrili cijeli niz detalja o kojima se prije nije razmišljalo. Riječ je o tome da nije količina korištenja razlog slabijem radu već vijek trajanja i što je SSD stariji, to se događa više grešaka. Sad bar znamo da količina korištenja nije problematična, problematičan je period koliko koristimo SSD. Kod HDD je obrnuto.
No najveće razočaranje svakako je izazvalo ono vezano uz NAND memoriju. Pokazalo se da SLC (eng., single-level cell) drive nije ništa pouzdaniji od MLC (eng., multi-level cell) drivea. Istina jest, SLC pokazuje bolje rezultate i ima niži stupanj grešaka, ali u praksi SLC driveovi se ništa manje ne mijenjaju ili popravljaju od MLC.
Ako pak usporedimo SSD i HDD, na godišnjoj se razini mijenja dva do devet posto svih diskova na tržištu, a u periodu od četiri godine je četiri do deset posto zamjena SSD diskova. I dok se to čini sjajno, evo problema koji je šokirao sve koji su provodili istraživanje.
Name, 20 posto SSD diskova unutar četiri godine pogodi problem koji se više ne može ispraviti i SSD se mora mijenjati, a njih 30 do 80 posto pogodi kvar "sektora" (eng., bad block) zbog kojeg dio diska postaje neiskoristiv. Kod HDD je u periodu od 32 mjeseca svega 3,5 posto HDD diskova zabilježilo neki od dva navedena problema koji su nakon četiri godine poprilično česti kod SSD diskova.
Umjetna inteligencija (AI) i analitičke aplikacije transformiraju industrije, čime učinkovito upravljanje podacima i arhiviranje postaju od iznimne važnosti za tvrtke svih veličina. Budući da ove nove primjene zahtijevaju kapacitete pohrane u rasponu od terabajta do petabajta, organizacijama su potrebna skalabilna rješenja kako bi pratile rast podataka i održale konkurentsku prednost.
Sigurno ste svjesni da je prodaja u puno više od stavljanja proizvoda na web i čekanja da se dogodi magija. Ono što stvarno pokreće prodaju nije samo niska cijena ili dobar dizajn, već kako pogoditi psihološke okidače kod kupca.
Ušli smo u novo razdoblje u kojem se kibernetička sigurnost više ne promatra kao tehnički izazov koji pripada isključivo IT odjelu. Sve je jasnije da je riječ o poslovnom pa onda i strateškom pitanju – pitanju kontinuiteta, povjerenja i, odnedavno, i zakonske odgovornosti.