Junker-ova Komisija

Junker-ova Komisija

Junker je dobro znani naziv za Prusko plemstvo koje se smatralo nositeljem ujedinjenja Njemačke u devetnaestom stoljeću. Zanimljivo, predsjednik Europske komisije je Juncker. Jedno slovo razlike.

Dakle, Juncker je objavio svoj prijedlog kako Europska komisija treba izgledati na vrhu. Ključno je za razumjeti da ova promjena doista znači mnogo. Pored uvođenja «prvih među jednakima», davanje mnogih portfolija ženama samo zato što su žene, umjesto da ih se smatra najmanje jednako ravnopravnim muškim kandidatima (Juncker je sam to izjavio za Slovensku kandidatkinju pa si uzimam pravo to komentirati) te uvođenja klasterizacije Komisije, dovodi i do jasnog davanja prioriteta digitalnom i boljoj regulaciji.

Toje doista promjena paradigme i ako se to bude prelilo barem djelomično u praksu, bit će dobar znak. Isto tako je znakovito da je Komisija više «politička» nego ikada prije (pogledajte samo broj bivših premijera, ministara i slično). Sada ostaje za vidjeti kako će se Komisijine službe «prestrojiti» da se usklade s novom igrom u gradu.

Ovaj izbor za Hrvatsku govori da još trebamo učiti kako se vodi igra. Uz sve priče kako je resor dodijeljen g. Mimici bitan, uz veliki budžet i veliki broj ljudi koji rade u njemu, realno resor je dodijeljen jer ga jedan od kandidata nije htio (ne zagovaram da je to jedini razlog, samo prenosim što se šuškalo) i kao rezultat hrvatske umješnosti u Briselskim igrama.

Ne govorim da se nužno moglo bolje, mi smo ipak još dječji vrtić dok su Poljaci već na postdiplomskom ali to pokazuje najbitnije: nisu Nijemci i Poljaci dobili što su htjeli jer su veliki i dugo u Uniji (to naravno pomaže) već zato jer su točno, precizno i odavno zacrtali što je to što žele od Unije.

Toliko o nama. Sada o digitalnom jedinstvenom tržištu («digital single market») i digitalnoj ekonomiji («digital economy»).

Konačno je Komisija odlučila barem na papiru staviti naglasak na digitalno. Kako smo već pisali, treba zahvaliti gospođi Kroes koja je jako promovirala digitalno. Gospodin Ansip je odličan izbor za voditi koordinaciju o digitalnom. Zašto? U Estoniji mobitelom plaćate gorivo, autobusnu kartu, elektronički glasovate. Nije da svi to moraju tako ali pomaže da je za to zadužen netko tko se u to razumije što to znači u praksi i iz države kojoj je to bio jasan prioritet. Oettinger kao povjerenik za digitalno isto nije nužno loš izbor. Njemačka je nedavno usvojila svoju digitalnu agendu 2014-2017, postavljajući jasne prioritete i pokazujući razumijevanje važnosti ICT-a te što je potrebno za napraviti.

Ostaje za vidjeti da li će se s time složiti Europski parlament i kako će to funkcionirati u praksi, ali ovo je pozitivan korak. Bilo bi dobro da se i hrvatska vlada ugleda i isto tako objedini digitalne resore u jedan. Kako sada to izgleda je bliže jadnom nego jednom.

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani personal development coach.