KOMENTAR

Još 2022. dopušteno je telekomima usklađivanje cijena s inflacijom tzv. indeksacija

Naime, još krajem studenog 2022. godine HAKOM izdao je stručno mišljenje o tome kako domaći telekom operatori mogu usklađivati cijene u segmentu javnih komunikacijskih usluga s godišnjom stopom inflacije.

Još 2022. dopušteno je telekomima usklađivanje cijena s inflacijom tzv. indeksacija

Već tri godine domaćim telekom operaterima Hrvatskom Telekomu, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska stoji na raspolaganju mogućnost usklađivanja cijena s inflacijom, tzv. Indeksacije.  U posljednje dvije godine 2023., 2024,  sva tri su telekoma uskladila cijene svojih usluga sukladno inflaciji, dok su ove 2025. godine zasad to učinila samo dva.

Treba svakako reći da telekomi bez indeksacije, odnosno usklađenja s inflacijom ne bi zbog ugovornih obveza mogli podizati cijene svojih usluga, a to je još 2015. potvrdio i Europski sud pravde, a i HAKOM svojim stručnim mišljenjem iz 2022. godine.

Pritom treba naglasiti da ako se pogleda rast drugih cijena, osim onih koje je u Hrvatskoj zaustavila Vlada od goriva te drugih energenata pa do određenih prehrambenih proizvoda one su značajno rasle i to mnoge i mnogo više od cijena telekom usluga.

Pritom su rasle i cijene roba i usluga koje su telekomima nužni u poslovanju, a to se prije svega odnosi na cijene telekomunikacijske opreme.

U svakom slučaju u matematiku treba uzeti i sljedeće. U 2024. godini stopa inflacije iznosila je 3 posto, a prema prema Državnom zavodu za statistiku kategorija Komunikacije rasla je samo samo 0,1 posto. Tome je sigurno pridonijelo spuštanje cijena Telemah optičkih paketa za 6 i 9 eura, pokazuje analiza koju je napravio ICTbusiness.info prateći cijene telekom paketa. Tržišna utakmica je žestoka, ali rast cijena utječe na sve na tržištu pa tako i na telekom sektor. 

Vratimo se malo kako je sve počelo. Naime, još krajem studenog 2022. godine HAKOM izdao je stručno mišljenje o tome kako domaći telekom operatori mogu usklađivati cijene u segmentu javnih komunikacijskih usluga s godišnjom stopom inflacije, jer kako je tada ekskluzivno ICTbusiness.info saznao takav je upit preko Hrvatske udruge poslodavaca poslan prema regulatoru.

Naime, potencijalno usklađivanje s inflacijom se odnosi na sve usluge telekom sektora u fiksnoj, mobilnoj telefoniji te pristupu internetu. Sve se odvija prema odluci Europskog suda pravde s kraja studenog 2015. godine (Document 62014CJ0326). Naime, kako stoji u presudi davatelji telekomunikacijskih usluga mogu prenijeti poskupljenja povezana s inflacijom bez kršenja ugovornih odredbi koje bi omogućile korisnicima da otkažu uslugu.

U slučaju koji je pokrenula austrijska skupina potrošača protiv A1 Telekom Austria, sud je rekao da su tvrtke imale legitiman interes da mogu prilagoditi cijene.

Iz HAKOM su 2022. pojasnili kako zakonska regulativa kaže da sukladno članku 140. stavku 1. ZEK-a, prava i obveze između operatora javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga i krajnjih korisnika tih usluga uređuju se njihovim međusobnim ugovorom, pojašnjava se u mišljenju HAKOMN-a i dodaje da ugovor mora sadržavati odredbe koje su utvrđene zakonom kojim se uređuje zaštita potrošača te drugim posebnim propisima. Sastavni dio ugovora čine uvjeti poslovanja koji obuhvaćaju opće uvjete, posebne uvjete pružanja usluga i cjenik usluga za koje se taj ugovor sklapa.

„Sukladno navedenom, HAKOM smatra da operator koji namjerava uvesti indeksaciju cijena treba tu mogućnost predvidjeti u svojim općim uvjetima poslovanja. Također, operator mora u posebnim uvjetima pružanja pojedinih usluga i u cjeniku tih usluga predvidjeti da se na dotičnu uslugu primjenjuje indeksacija cijena“, tvrde u HAKOM-u.

Uz to, kako pojašnjavaju u HAKOM-u plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovorne obveze ukoliko su izmjene ugovornih uvjeta nepovoljnije za krajnjeg korisnika. Nadalje, operator koji namjerava u svoje opće uvjete i posebne uvjete pružanja usluga ugraditi odredbu o indeksaciji cijena mora korisnicima omogućiti raskid ugovora bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovorne obveze, u roku od dva mjeseca od dana dostave obavijesti o tim izmjenama.

Prema HAKOM-u, operator može istovremeno s izmjenom općih uvjeta izmijeniti i posebne uvjete pružanja usluga. U tom slučaju krajnji korisnici imaju pravo na raskid bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovorne obveze u roku od dva mjeseca od dana dostave obavijesti o tim izmjenama.

Za korisnike je važno, pojašnjavaju u stručnom mišljenju u HAKOM-u da ako operator ne mijenja u istom trenutku opće uvjete i posebne uvjete pružanja usluga, tada krajnji korisnici imaju pravo na raskid ugovora bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovorne obveze i nakon obavijesti o izmjeni općih uvjeta i nakon obavijesti o izmjeni posebnih uvjeta pružanja usluga koji su za njih relevantni.

Iz HAKOM-a dalje pojašnjavaju da je „potrebno u općim uvjetima poslovanja jasno i nedvosmisleno propisati da se cijene usklađuju s indeksom, neovisno ide li on u korist ili na štetu operatora. Indeksacija se mora temeljiti na Indeksu potrošačkih cijena koji Državni zavod za statistiku (dalje: DZS) objavljuje u siječnju i koji obuhvaća cijelu proteklu godinu. Relevantan je godišnji prosjek cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju. Kako bi se osigurala pravna sigurnost, indeksaciju cijena je potrebno na godišnjoj razini provesti najkasnije 90 od dana objave DZS-a“.

U svrhu poštivanja načela obveznog prava o promijenjenim okolnostima (rebus sic stantibus), operator mora predvidjeti maksimalni godišnji postotak indeksacije cijene koji je moguće primijeniti bez prava na raskid bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovorne obveze te omogućiti raskid bez navedene naknade za svaki iznos iznad maksimalnog godišnjeg postotka, tvrde u HAKOM-u.

„Operator može predvidjeti da u slučaju rasta indeksa cijena ne mora povisiti cijene, odnosno da ih ne mora povisiti u maksimalnom iznosu. Međutim, kada operator odluči povisiti cijene to mora učiniti za sve tarife za koje je indeksacija predviđena u posebnim uvjetima i u jednakom postotku za sve ugovore za koje je predviđena indeksacija cijena, kako ne bi došlo do diskriminacije različitih kategorija korisnika obuhvaćenih indeksacijom cijena. Operator može predvidjeti minimalni prag indeksacije cijena, ispod kojega se ona ne primjenjuje. U slučaju pada indeksa operator mora primijeniti odredbu o indeksaciji, osim ako je ona ispod minimalnog praga“, zaključuju u HAKOM-u.

 

Telemach zasad nije donio odluku o usklađenju s inflacijom

 Na upit ICTbusiness.info iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska ističu kako i dalje ostaju najpovoljnija opcija kad je riječ o telekom uslugama te našim korisnicima pružamo visokokvalitetne usluge po najboljim cijenama na tržištu, čak i uz indeksnu klauzulu o čijoj primjeni trenutno ne postoji odluka.

Kontinuirano procjenjujemo i analiziramo kretanje tržišta te troškove poslovanja, a o eventualnim promjena pravovremeno ćemo informirati korisnike, poručuju iz Telemach Hrvatska.

 

HT još krajem siječnja donio odluku o usklađenju s inflacijom

Najjači domaći telekom Hrvatski Telekom će od 1. ožujka uskladiti cijene mjesečnih naknada s prosječnom godišnjom stopom inflacije za 2024. godinu, koja je prema podacima Državnog zavoda za statistiku iznosila 3 posto. Prvi račun s usklađenim cijenama korisnici će dobiti u travnju, a za mjesec ožujak, a to se odnosi i na korisnike Iskona koji je pripojen HT-ču i posluje kao brand unutar najjačeg domaćeg telekoma.

 

A1 usklađuje cijene svojih usluga indeksacijom za 3 posto 

I drugi po veličini A1 Hrvatska odlučio se iskoristi mogućnost indeksacije i uskladit će cijene svojih usluga za 3 posto sukladno inflaciji. Uzimajući u obzir značajan rast troškova poslovanja, a s ciljem održavanja kvalitete usluga, A1 Hrvatska je donijela poslovnu odluku o primjeni indeksne klauzule kojom će cijene mjesečnih naknada biti usklađene s prosječnom godišnjom stopom inflacije od tri posto, pojašnjavaju za ICTbusiness.ino iz A1 Hrvatska.

“Povećanje se odnosi isključivo na mjesečne naknade tarifa, paketa i opcija, dok se indeksna klauzula ne primjenjuje na potrošnju minuta, poruka, interneta, jednokratne naknade i rate za uređaje koje ostaju neizmijenjene. Korisnici će, kao i dosad, ostvarivati popuste prema postojećim ugovornim uvjetima. Odluka o primjeni indeksne klauzule stupa na snagu 1. travnja, a prvi račun s usklađenim iznosom korisnici će primiti u svibnju”, ističu iz A1 Hrvatska.