Investicijska priča koja čeka sretan kraj

Investicijska priča koja čeka sretan kraj
Dražen Tomić

Nedavno se među vijestima pojavila informacija kako njemački investitor Hartmut Lademacher koji je s 10 milijuna eura obnovio dvorac Martinis Marchi iz 18. stoljeća na Šolti u luksuzni hotel ima problema s Hrvatskim šumama. Investitor je od nekadašnjeg Fonda za privatizaciju kupio tada oronuli dvorac, a od Općine Šolta zemljište koje je oduvijek pripadalo objektu kao sastavni dio parka.

Oglasile su se Hrvatske šume, drugim riječima država, tvrdeći da je Općina Šolta prodala zemljište koje je bilo upisano kao šuma te da se tu automatski država knjiži kao vlasnik, a Hrvatske šume gospodare parcelom. Tim je aktom zanijekan kupoprodajni ugovor, pa se uključila i Općina Šolta koja je također tužila državu. Investitor najavljuje prestanak ulaganja u Hrvatsku.

Gospodin Lademacher vrlo je bogat čovjek. Neki procjenjuju  da je zaradio više od 600 milijuna eura. Vrlo je teško naći detaljnije informacije o njemu na Internetu, zapravo većina linkova spominje ga u kontekstu njegove kćeri Claire koja se ove jeseni udala za princa od Luksemburga.

Vjerojatno se pitate kakve veze ove informacije imaju sa ICT portalom?

Hartmut Lademacher, Dr. Joachim Hertel i Dr. Rainer Zimmerman zajedno sa ostalim IBM-ovim rukovoditeljima osnovali su 1990. kompaniju LHS. LHS je akronim za Lademacher i Hertel Specifications. 1997. kompanija je izlistana na Nasdaq burzi kao i na burzi u Njemačkoj. Sema, anglo-francuska kompanija kupila je LHS 2000. godine kako bi stekla pristup američkom telekomunikacijskom tržištu i uslugama. Ubrzo nakon toga, Sema je preuzeta od američke kompanije Schlumberger koja je željela diverzificirati portfelj u IT usluge tvoreći korporaciju SchlumbergerSema.

Godine 2003. SchlumbergerSema povukla se iz svih sektora koje je imala u portfelju osim iz usluga vađenja nafte. Njezin telekomunikacijski posao razdvojen je u dvije kompanije, od kojih se jedna bavila razvojem software-a, a druga sistem integracijom. 2004. godine, General Atlantic, LLC i LHS - obje sa originalnim osnivačima LHS kompanije, kupili su ponovo kompaniju koja se bavila razvojem software-a. LHS je pretvorena u dioničko društvo 2006. te je izlistana ponovo na njemačkoj burzi. 2007. godine, Ericsson je kupio većinu dionica LHS-a, a 2010. potpuno je preuzeo vlasništvo nad kompanijom  koja je delistana s njemačke burze.

Glavni proizvod LHS kompanije bio je BSCS (Business Support & Control System), billing software koji po procjeni zauzima oko 30% svjetskog telekomunikacijskog tržišta zajedno sa ostalim rješenjima za naplatu telekomunikacijskih usluga sadašnjeg vlasnika. Imala sam priliku raditi 10 godina s proizvodom, štoviše toliko sam ga koristila u svakodnevnom radu da sam počela razmišljati kao i tim inženjera koji ga je razvijao.

Kod se pojavila neka nova funkcionalnost i arhitektura podataka koja ju definira, gotovo mi i nisu trebale upute kako ju koristiti. Iako je kompanija mijenjala vlasnike, neki njezini coredijelovi nisu se mijenjali, precizno dizajnirani i promišljeni od početka. LHS, kao i neki od kasnijih vlasnika, nije se bavila sistem integracijom, nego razvojem software-a te edukacijom.

Zbog takve strategije, telekomunikacijske kompanije su uvijek na neki način morale raditi s dvije kompanije, LHS-om koja je radila analizu zahtjeva, razvijala software i odlučivala što se će se od zahtjeva implementirati te a drugom koja je radila sistem integraciju.

Da se vratimo na početak priče. Teško je vjerovati da je čovjek takve poslovne karijere došao u Hrvatsku sa skrivenim namjerama. Vjerojatno je poduzeo više pravnih mjera radi zaštite svojeg ulaganja. Zaista se nadam da će ova investicijska priča imati sretan završetak te da će gospodin Lademacher nastaviti investirati i dolaziti u Hrvatsku sa svojim prijateljima i brojnim poslovnim partnerima. Ne samo radi ulaganja u turizam...

 

*O autorici: Ines Bašić bavi se poslovnom inteligencijom te analitičkim CRM-om. Posjeduje dugogodišnje iskustvo iz telekomunikacijske i financijske industrije. Možete ju pronaći na LinkedIn-u.