Interdrone 2016 - najveća svjetska konferencija o bespilotnim letjelicama

Interdrone 2016 - najveća svjetska konferencija o bespilotnim letjelicama

Najveća svjetska komercijalna konferencija o  dronovima, Interdrone 2016. održana je u hotelu Paris u Las Vegasu, od 7. do 9. rujna ove godine.  Drugo izdanje ove konferencije privuklo je 155 izlagača i više od 3500 posjetitelja koji su došli iz 54 zemalja kako bi se upoznali sa zadnjim dostignućima u području bespilotnih sustava, senzora i pripadajuće opreme.

Konferencija je bila podijeljena u tri tematske cjeline, Drone Techcon- za proizvođače i razvojne inženjere, Drone Enterprise - za davatelje usluga i velike korisnike te Drone Cinema - za sve koji se bave snimanjem iz zraka.  Imali smo priliku iz prve ruke saznati što Amazon, Intel, Yuneec, DJI  i 3DR planiraju u budućnosti. Na konferenciji je najavljeno 39 novih proizvoda te se iz prve ruke mogao vidjeti veliki broj specijalnih naočala koje omogućavaju direktan prijenos slike s drona, a time i lakše upravljanje. Zanimljivo je da sve više poznatih proizvođača ulazi u taj segment. Neki od poznatijih koji su ponudili uređaje tog tipa su Carl Zeiss - Cinemizer OLED, Brother - Airscouter, Vufine - LCOS, te već dosta popularan Glyph tvrtke Avegant kao i neizbježne modele tvrtke Fat Shark. Po prvi puta se na sajmu pojavio i japanski proizvođač dronova Prodrone koji je predstavio najveću letjelicu s robotskim rukama na ovogodišnjem sajmu. Interesantno je da Japan koji bespilotne sustave koristi u poljoprivredi već 30-ak godina tek sada ima jače prisustvo na tržištu.

Na osnovu njihove prezentacije, može se zaključiti da je samo pitanje vremena kad će njihove letjelice doći na naša tržišta. A one su doista fascinantne - jedan od dronova u stanju je autonomno vršiti inspekciju objekta tako da zapravo horizontalno i vertikalno klizi po zidovima.

Značajan dio tema ticao se regulatornog okvira obzirom da je tjedan dana prije početka konferencije objavljena dugo očekivana Uredba 107 Federalne uprave zračnog prometa SAD-a (FAA) te su vodeći ljudi ove organizacije iskoristili priliku da pojasne svoju strategiju vezanu uz daljnji razvoj industrije bespilotnih letjelica i načine primjene navedene uredbe. Najveće kritike su bile da i dalje nije reguliran let u kojem se letjelica nalazi izvan vidljivog polja (BVLOS) što je ključno za komercijalne scenarije.

Sajam je bio preplavljen kamerama novih i dosada nepoznatih proizvođača tako da smo ugodno bili iznenađeni proizvodima tvrtke Kodak koja se predstavila odličnom novom 360 kamerom SP360 koja dolazi u paru i omogućava snimke u kojima u konačnom proizvodu nema vidljivih dijelova bespilotne letjelice te u kombinaciji sa PixPro 4K Desktop i Pixpro 360 Stitch aplikacijama omogućava da se uz samo jedan let dronom u konačnom proizvodu vide različiti kutovi snimanja. Uz njih tu su bili proizvođači specijalnih kamera FLIR, MAPIR, Slantrange, Leddar Tech, Parrot, MicaSense te cijeli niz manjih specijalnih kamera.

Premijerno je prikazan Yuneec Breeze4K drone koji svojom cijenom i mogućnostima otvara potpuno nove načine korištenja kao osobni leteći foto aparat. Također se mogao vidjeti i novi model eBee tvrtke SenseFly (odnosno Parrot) koji je primarno namijenjen za korištenje u preciznoj poljoprivredi te jedan od „novih“ igrača tvrtka Intel koja u dronovima vidi veliko tržište za plasiranje svojih proizvoda te je na ovogodišnjoj konferencije predstavila Aero razvojnu platformu koja uključuje platformu za letenje (računalo), razvojni dron i Real Sense vision kit čime žele privući razvojne inženjere na svoju platformu. Investicijom od 60 milijuna dolara u tvrtku Yuneec, Intel je pokazao koliko je industrija bespilotnih letjelica važna za njihovu budućnost.

Primjena dronova za preciznu poljoprivredu zauzela je veliki prostor na predavanju na kojem su poljoprivrednici i stručnjaci razmjenjivali svoja iskustva i znanja u primjeni  dronova.  Ono što je slično u Hrvatskoj i SAD-u je stanje u poljoprivredi, bez obzira na veličinu poljoprivrednih površina u SAD, gdje je prosjek starosti farmera 50+ godina. U oba slučaja mladi napuštaju ruralna područja i odlaze u grad te na poljima zapravo nema tko raditi. Tu se zapravo vidi i prilika za razne nove bespilotne sustave gdje se već testiraju autonomni traktori, razni senzori i letjelice koji bi mogli nadomjestiti nedostatak radne snage. Bilo je i pitanja je li točno da i John Deere ulazi na tržište dronova, no na to pitanje odgovor je bio kratak „da, bilo bi logično“.

Meni osobno najbolje predavanje je imala tvrtka Visual Law, koja se bavi forenzičkom vizualizacijom. Način na koji koriste tehnologiju je upravo fantastična. Od Google mapa to raznih alata za rudarenje po Google Earth point cloudovima i bazama 3D modela pa do korištenja Microsoftovog Flight simulatora kako bi došli do 3D modela letjelice koja je sudjelovala u nesreći te skeniranja starih antičkih karata kako bi došli do digitalnih reljefa terena otoka za koje ne postoje aktualne karte uz dodatno preklapanje sa snimkama s drona!? Demonstrirali su izradu 3D modela vozila dronom koji se koriste za vizualizaciju prometnih nesreća na sudu što je, također, bilo vrlo impresivno.

Naravno, konferencija nije mogla proći bez cijelog niza predavanja o snimanju iz zraka koje je završilo odabirom najboljih radova u jednoj od šest kategorija gdje se moglo vidjeti zaista impresivnih uradaka.

Bez sumnje, Interdrone postaje važno mjesto za razmjenu ideja i informacija vezanih uz razvoj bespilotnih sustava i ukoliko se bavite ili namjeravate baviti istima, svakako planirajte odlazak na slijedeću konferenciju koja će se održati od 18. do 20. rujna 2017. u hotelu Rio, Las Vegas.