INOVACIJA ... i deveti najgori neprijatelj!

INOVACIJA ...   i deveti najgori neprijatelj!
Dražen Tomić / Tomich Productions

U prošloj smo kolumni prikazali kako je autor Gustavo Razzetti obradio tipologiju osam neprijatelja inovacije (vidi OVDJE). Autor članak ipak zaključuje priznanjem da postoji i deveti, još gori neprijatelj inovacije. Gdje ga možemo naći? Jednostavno, samo je potrebno pogledati se u ogledalu:

Da, to smo mi sami! Naime, svi će vidjeti sebe kao „innovation friendly“ osobno i profesionalno, ali to prečesto ostaje samo na riječima ma u kojoj se ulozi nalazili:

  • Ako ste ideator, nakon mnogo bezuspješnih pokušaja, ćete odustati da uopće plasirate novu inovativnu ideju
  • Ako odlučujete o inovativnom projektu mnogo ćete češće biti „contra“ a ne „pro“, barem ne iskreno i entuzijastično.

Zato Gustavo Razzetti upozorava na fenomen da ono što vrijedi za druge (osobe, organizacije),  ne  vrijedi za nas same. To je ponašanje kojega trebamo biti svjesni i kojega se trebamo bojati. Citiram elemente naše borbe protiv neprijatelja inovacije:

To je „kada dozvoljavate da vas drugi uspore, kada dopustite neprijateljima inovacije da prevladaju svojom taktikom, kada ih koristite kao izgovor, kada se zaustavite zato jer vam se netko nađe na putu“.

U okviru „Jeste li znali...?“ pogledajte kako autor predlaže ponašati se u toj borbi!

JESTE LI ZNALI?

... da postoji jednostavna „kuharica“ kako nadvladati neprijatelje inovacije? Ovdje upute koje daje  Gustavo Razzetti:

Njegova poruka OVDJE je primjena općih pravila ponašanja na specifično područje inovacije:

  • „Što te ne ubije, ojača te!“: iz svojih inovativnih ideja koje su nepravedno odbacili izvuci pouke i „pobijedi“ u sljedećoj prilici!
  • „Odabirem  prijatelje zbog njihova dobra izgleda, moje poznanike zbog njihovog dobrog karaktera, a moje neprijatelje zbog njihovog intelekta!“ (Oscar Wilde): Nemojte proglašavati neprijatelje inovacije budalama i nazadnjacima. Proučite njihove taktike, te smislite i provedite bolje!

Slijedi pet konkretnih vježbi za bolji uspjeh u borbi protiv neprijatelja inovacije po Razzettiju, uz prilagođeni komentar autora ovoga članka:

1. Identificirajte neprijatelja inovacije

Napravite popis osoba koje su se neargumentirano suprotstavile inovativnoj ideji. Utvrdite koja su njihova tipična ponašanja prema novim idejama i usporedite ih s „8 najgorih neprijatelja“.

2. Pokušajte razumjeti neprijatelja inovacije

Vratite se na 8 najgorih neprijatelja i pažljivo pročitajte opis „arhetipa“ i nađite sličnosti s odabranom osobom. Dodajte što ste propustili. Na primjer da su najveći usporivači inovacije „Caregiver“ i „Intellectual“. Kad odredite takvu karakteristiku dobro je UNAPRIJED upozoriti na neprimjereno ponašanje koje u raspravi nije poželjno!

3. Koja su njihova oružja?

Razzetti daje ovu tablicu „oružja“ koja primjenjuju arhetipovi neprijatelja inovacije:

Obranu možete smisliti samo ako  vam je oružje poznato! Na primjer ako „Intelektualac“ primjenjuje „intelektualnu anesteziju“ (= rasprava do besvijesti) u brainstrormingu ideje ćete ograničiti vrijeme javljanja svakog sudionika ili tražiti da se svaki sudionik javi samo jednom.

4. Kako oni utječu na vaš rad?

Tri vrste utjecaja naročito smanjuju inovacijski kapacitet: usporavanje, zastranjivanje, frustriranje. Ovdje je dobra  taktika obilježiti svaki od prigovora inovaciji nekim od ovih obilježja. Ako nečiji „prilog“ raspravi jednom označite kao „zastranjivanje“ pazit će sljedeći put da mu se rasprava ne obilježi istom ili sličnom negativnom karakteristikom.

5. Koje su strategije brainstorminga?

Razzetti na kraju za svaki od arhetipova  neprijatelja inovacije navodi kako se ponašati u brainstormingu. Na primjer: za „Lopova“ koji vam želi ukrasti ideju ne dajte previše informacija o njoj unaprijed u javnost nego pred donositeljima odluka pokažite da je ideja vaša. Savjete za sve neprijatelje vidite OVDJE.

Konačno, trebate razumjeti da ovo nisu bili savjeti za “usamljenog profesora u laboratoriju“ ili za „osamljenog mladca u garaži“. Ovo su vježbe koje najbolje koriste kada su primijenjene u timu. Praksu o tome je Razzetti prikazao ovdje: “Fight the Enemies of Innovation“ workshop. „Kuharica“ omogućuje da to razradite i sami! Držite se zlatnih pravila:

  • Pridružite se neprijateljima inovacije, ali nemojte postati jedan od njih!
  • Neprijatelji testiraju vašu izdržljivost!
  • Neprijatelji poboljšavaju vaše ideje!
  • Neprijatelji pomažu da “rastete“!
  • Neprijatelji vas podsjećaju koliko ste različiti od njih!

Zanimljiv aspekt vas samih kao najgoreg neprijatelja inovacije se odlično ocrtava u „NIMBY“ pravilu („Not In My Back Yard!“):

„Inovacija je nužna, malo se radi na inovaciji, ali kod mene inovacija je rizik / to ne može funkcionirati / zakasnili smo / to je preuranjeno / to se ne može prodati / ne treba nam / već imamo projekte / nemamo novaca za to / da to nešto vrijedi - konkurencija bi to već napravila itd. itd. !“.

Zanimljivo je da ovaj važni stereotip ima svoj vlastiti web-site http://nimby.com/ (vlasnik je notorni Michael H. Peters!).

Peters pojmu NIMBY suprotstavlja pojam NEMBY.

Taj movi koncept ima također svoju web stranicu: www.nemby.com . Primjena NIMBY i NEMBY na inovaciju bit će pobliže pojašnjena u ovoj kolumni naredni ponedjeljak.

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant