YouTube se trudi dodatno olakšati kreatorima sadržaja da duže videozapise lako pretvore u Shorts dodavanjem novog „Edit into a Short“ alata u iOS i Android verziju aplikacije. Na taj način pokušava se doskočiti konkurentskom TikToku.
Dakle, kreatori sadržaja će moći odabrati do 60 sekundi iz jednog od svojih videozapisa i direktno ga preko YouTube aplikacije prebaciti u Short. Odatle mogu dodati stvari poput teksta, filtera, kao i dodatnih videozapisa snimljenih sa Shorts kamerom ili izvučene iz galerije fotografija.
Iz YouTuba kažu da će se gotovi Shortsi povezati s cjelovitim videozapisom iz kojeg je izrezan, što bi moglo pomoći da Shorts postane idealan promotivni alat za duži sadržaj kreatora. Što bi mogao postati popularan način rada i samim time velika prilika za monetizirati Shorts.
Zato ne čudi toliki angažman i prioretiziranje Shortsa, koji se počeo polako pojavljivati još 2020., koliko traje poticanje kreatora da koriste forma, što podrazumijeva i novčane naknade. Također, moguće je "pretvarati" otprije postojeće videozapise u Shorts, sve dok su snimljeni okomito i ako traju manje od 60 sekundi.
Rezultat cijelog truda već je impozantan i u lipnju se YouTube pohvalio da je više od 1,5 milijardi ljudi gledalo Shortse svakog mjeseca.
Iako Shorts vjerojatno neće u potpunosti zamijeniti tradicionalniji softver za uređivanje videozapisa kada je u pitanju stvaranje Shorts, kreatori bi mogli pogledati u arhivu i vidjeti postoji li što vrijedno prebacivanja u novi format. Što bi im donijelo dodatnu priliku za povećanje prihoda, a oni nisu beznačajni u trenucima kad se YouTube zasigurno velikodušno odnosi prema svima koji mu promoviraju novitet, čija je zadaća dugoročno se odupirati TikToku.
Bit će zanimljivo pratiti hoće li se to i dogoditi jer trenutno se radi o povećoj zbrci, od algoritama vezanih za sadržaj koji se nudi, do same kvalitete tog sadržaja.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.