U Hanoveru se na CeBIT-u dodijelila CODE_n15 nagrada za najbolji izum na području Interneta stvari (IoT), a pripala je relayru iz Berlina zato što su izumili WunderBar, hardverski set alata kojim se developerima olakšava rad na području Interneta stvari.
Uz nagradu im je pripalo i 30 tisuća eura, ali mala je to svota s obzirom da su od raznih nagrada i poticaja zajednice dosad dobili ukupno dva milijuna eura. Jasno je već po tome što imaju u svojim rukama i koliko je značajno. Naime, kako i samo ime govori, riječ je o hardveru koji izgledom podsjeća na čokoladu, a i poput čokolade se njegovi dijelovi mogu odvajati (otrgnuti) i koristiti pojedinačno tako što se spoje na uređaj i rade zadane stvari.
Dakle, kod Interneta stvari bitni su pametni uređaji poput senzora, a oni trebaju raspoznavati temperaturu, mjeriti daljinu, visinu, tlak, vlagu, zvuk i razne druge stvari. Naravno, ne znaju svi developeri sve o takvim detaljima i to im znatno otežava posao. No ne i s WunderBar koji radi to umjesto njih i kao sjajan dodatak ubrzava posao pa brže i bolje mogu načiniti aplikacije koje čine upravo to. Do toga dolaze na način da dio koji im treba s WunderBara jednostavno spoje na neki od svojih uređaja i time si pomognu u kreiranju aplikacije. Hardver i softver komuniciraju putem relayrove open sendor cloud platforme.
Članovi žirija koji su dodijelili nagradu ovoj berlinskoj kompaniji oduševljeni su način na koji se WunderBar može implementirati i pomoću u razumijevanju, ali i širenju Interneta stvari. Naime, uklanja prepreke koje su mučile developere i pomaže u kreiranju pametnih telefona u pametne uređaje, koji će nam koristiti za brojne stvari u našoj svakodnevnici, a sve kroz komunikaciju s drugim uređajima.
Zanimljivo je i da se za nagradu prijavilo 400 startup kompanija, ali nisu imali šanse pored relayra. Vjeruje se da će uz ovaj njihov izum i potporu kojom će se dalje razviti procvasti inovativnost vezana uz Internet stvari.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.