Ukupno povećanje internetskog prometa 30 posto

Ukupno povećanje internetskog prometa 30 posto

Domaći telekomi imali su veliki izazov opsluživanja snažnog rasta podatkovnog prometa, a Iskon je prema riječima njegova CEO-a Krešimira Madunovića povećan 30 posto. Kako on ističe za ICTbusiness.info u ovom trenutku nakon popuštanja mjera promet se vraća prije krize. Slično je bilo i kada je riječ o  gledanosti televizije gdje se promet okrenuo prema programima škole online, a očekivano i prema filmskim i drugim zabavnim kanalima u odnosu na sportske programe jer pandemija je „ugasila“ sportska natjecanja.

Madunović za ICTbusiness.info ističe da su poslovni korisnici smanjili potrošnju podatkovnog prometa i to čak 10 posto manje, ali promet bi mogao i porasti zbog činjenice da su poslovni korisnici mogli uvidjeti prednosti online sastanaka.

Kako je #ostanidoma djelovao na promet korisnika Iskon Interneta?

Inicijalne mjere opreza, epidemiološka upozorenja, kao i pojačano praćenje medija djelovali su tako da je već u prvoj polovici ožujka promet porastao za nekih 17 posto u odnosu na razdoblje prije korone. Tada rast prenesenog prometa od 7 posto bilježi i poslovni segment.

U drugoj polovici ožujka krenuli su jačanje mjera, intenzivna organizacija rada od doma, potres u Zagrebu... Ukupni preneseni internet promet u tjednu iza potresa dosegnuo je povećanje od 42 posto u odnosu na „uobičajena“ vremena. Nakon toga, pa sve do službenih mjera popuštanja, preneseni promet je povećan za 30 posto.

Sada, u drugom tjednu svibnja, promet se djelomično vratio na razdoblje prije krize. Do njega su dovela veća kretanja građana, koji time paralelno ponovno sele na mobilne mreže. Uz to, pretpostavljam da je došlo do svojevrsne zasićenosti video streamovima, surfanjem i gamingom kod kuće, što je paralelno djelovalo na ove promjene. Ipak, povećanje ukupnog prometa i sada se zadržalo na 11 posto iznad razdoblja prije krize. Stekli smo neke nove navike, koje bismo mogli i trajno zadržati.

Aktivnost poslovnih subjekata ima suprotnu putanju. Ona je od pojačanja mjera bila u konstantnom padu, te dosegla  rekordnih -10 posto u zadnjem tjednu travnja. Ipak, vidljivo je da i u businessu od početka svibnja kreće ponovni oporavak i polako vraćanje na konzumaciju prometa kakva je bila prije krize.

Otkud toliko povećanje ukupnog internet prometa?

Najveći utjecaj bio je uzrokovan „seljenjem“ internet prometa u pokretu, dakle onog sa mobilnih mreža, na fiksne/Wi-Fi tehnologije. Drugi bitan faktor su škola i rad na daljinu, koji su znatno povećali korištenje raznih kolaboracijskih i videokonferencijskih servisa. Treći bitan faktor su streaming i gaming aktivnosti, koje nas pretežno zabavljaju kad smo kod kuće. One su se također znatno povećale, primjerice konzumacija video streaming servisa porasla je za 20 posto u Hrvatskoj.

Kakva su predviđanja za dalje?

Smatram da će se povećanje od oko 10 posto u odnosu na razdoblje prije krize zadržati dugoročno. Otkrili smo neke nove čari interneta, streaminga, videokonferencijskih alata. E-payment nam više nije toliko stran/zastrašujući. Primijetili smo prednosti online sastanaka, edukacija i raznih treninga, dio će i nakon krize imati mogućnosti koristiti rad od doma.

Svi očekujemo i znatno veće opterećenje na mobilnim mrežama, do kojeg će prirodno doći s daljnjom normalizacijom kretanja, a ona će naravno ovisiti i o načinima ponovne uspostave turističkih aktivnosti.

Neka opažanja za biznis?

Generalno smo svi još više povećali svjesnost o važnosti stabilne internet veze kod kuće. U Iskonu je gotovo trostruko porasla prodaja proizvoda koja nisu mass market, a koja služe stabilizaciji Wi-Fi mreže i slično, i to bez nekog posebnog dodatnog reklamiranja. Kao i u ostalim koronom pogođenim zemljama, i u Hrvatskoj smo se dodatno digitalizirali kao građani i društvo.

Nakon ponovne normalizacije, i poslovni segment će zasigurno zadržati neke novousvojene prakse. Korona je naglasila važnost u promijeni pristupa korisniku, digitalizaciji ne samo komunikacije već i vlastitih proizvoda. Dodatno je popularizirala i online kupovinu, istaknula prednosti beskontaktnih usluga. Puno se priča i o nastavku rada od kuće kao praksi s kojom će velik broj tvrtki nastaviti i u budućnosti, što na stol stavlja nove alate i komunikacijske obrasce. Iako smo si krizom dokazali da online alati ipak ne mogu u potpunosti zamijeniti ljudski kontakt licem u lice, zasigurno ćemo razmisliti i može li se sastanak, zbog kojeg putujemo u drugu zemlju na 24 sata, ipak održati - online.