Globalna pandemija, devastirajući požari, rasne tenzije i razjedinjenost društva obilježili su ovu godinu pa se s pravom može kazati da je bila možda najizazovnija unazad pola stoljeća. Ili više... Što se tiče "curenja" podataka, ovo je bila uvjerljivo najgora godina u povijesti.
Uistinu nije 2020. bila laka za tehnološki sektor, koji se morao ubrzano prilagođavati nametnutim promjenama, što je nekima sjajno pošlo za rukom, a nekima baš i ne.
Nažalost, oni koji su se odlično snašli jesu kibernetički kriminalci, jer pronašli su nove načine kako provaliti u slabije branjene sustave pa samim time stići do osjetljivih podataka korisnika. Ili do nekih još materijalno pogubnijih stvari za organizaciju u koju su "provalili".
Konkretnije, Atlas VPN na temelju podataka koje je prikupio Risk Based Security navodi da je kroz prva tri kvartala ove godine došlo do rekordnih 36,1 milijardi izloženih podataka. Jasno, kad se za koji mjesec uključe i podaci za četvrti kvartal, brojka će biti još poraznija.
Već nakon devet mjeseci toliko je porazna da nadmašuje kompletnu 2019. za više no dvostruko i čini 51 posto svih izloženih podataka kroz posljednjih pet godina. Ako se pak pogledaju prva tri kvartala prošle godine, onda je ova zabilježila rast izloženih podataka za 332 posto jer u istom razdoblju lani zabilježeno je 8,35 milijardi izloženih podataka.
Gledajući još dalje, od trećeg kvartala 2016. i 2,33 milijardi izloženih podataka, pa sve do kraja trećeg kvartala 2020., zabilježen je rast od nevjerojatnih 1453 posto.
Na kraju priče, potrebno je još jednom ponoviti da treba ulagati u sigurnost i edukaciju zaposlenih više nego ikad prije. Posljedice bi u suprotnom mogle koštati mnogo više od onoga što bi se uložilo...
Tržište mrežne sigurnosti poraslo je za 5,1 posto u odnosu na prošlu godinu u 4. kvartalu 2024. godine i za 3,1 posto u cijeloj godini, prema tržišnim procjenama i prognozama Omdije do 2029. godine.
Microsoft je najavio uklanjanje niza značajki unutar Edge internetskog preglednika. Naime, verzija 137.0.3296.16 donosi opsežan popis izmjena i sada je dostupna za preuzimanje.
TikTok je kažnjen s 530 milijuna eura od strane irske Komisije za zaštitu podataka (DPC) zbog kršenja Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR). Odluka je donesena nakon istrage koja je otkrila da je tvrtka nezakonito prenosila osobne podatke korisnika iz Europske unije prema Kini.