„Svi naši operativni sustavi su u funkciji i pružamo sve vrste usluga u zračnoj plovidbi“, ističu iz Hrvatske kontrole zračnog prometa.
Dražen Tomić / Tomich Productions
Hrvatska kontrola zračne plovidbe od jutros ima poteškoća s administrativnim računalnim sustavom uzrokovanim globalnim problemom s antivirusnim softverom.
„Naši stručnjaci rade na otklanjanju poteškoća kako bi navedeni sustav što prije osposobili. Svi naši operativni sustavi su u funkciji i pružamo sve vrste usluga u zračnoj plovidbi“, ističu iz Hrvatske kontrole zračnog prometa.
Podsjetimo, rješenje CrowdStrikea koje se koristi u veliki kompanijama za ednpoint sigurnost kod update je dovelo do problema. Došlo je navodno do problema s upadteom njihova softverskog rješenja koje koriste mnoge velike kompanije kako bi povećale svoju kibernetičku sigurnost. Ono što se počelo događati na PC računalima je „plavi ekran smrti“ (Blue Screen of Death).
U SAD-u su neke zrakoplovne kompanije prizemljile sve svoje zrakoplove, dok su druge prizemljile samo neke. U Europi su problemi u velikom broju zračnih luka.
"U Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe svi operativni sustavi su sve vrijeme bili u funkciji i neometano smo pružali sve vrste usluga u zračnoj plovidbi, a u međuvremenu su otklonjene i poteškoće u funkcioniranju administrativnih računalnih sustava koje su jutros bile uzrokovane globalnim problemom s antivirusnim softverom", ističu iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.