Adobe Digital Index predstavio je na Mobile World Congress izvješće koje pokazuje da se situacija na EMEA (istočna Europa, Bliski istok i Afrika) tržištu bitno mijenja po pitanju načina na koji korisnici „konzumiraju“ Internet. Točnije, trendovi su takvi da mobilno surfanje bilježi snažan rast i ne čini se da bi to moglo tako brzo stati.
No ono zanimljivije jest činjenica da na našim pametnim telefonima ili phabletima sve češće surfamo koristeći internetske preglednike, a ne aplikacije. To je detalj na koji se obraća mnogo pažnje i sugerira da korisnici ipak više vole kompletno web iskustvo od onog poprilično zatvorenog koje nude aplikacije, inače mnogo brže i jednostavnije od web stranica. Zaključak jest da se ovo događa jer su zasloni sve veći pa više nema prepreka kao što je bilo u bližoj prošlosti.
Primjerice, na kraju 2015. godine, svih 17 država EMEA tržišta pokazale su rast mobilnog surfanja putem internetskih preglednika za najmanje 22 posto, a 14 od tih 17 temalja zabilježilo je rast od najmanje 30 posto. Najviše je zabilježeno u Saudijskoj Arabiji, čak 62 posto od ukupnog prometa. Primjerice, u siječnju 2015. godine u Saudijskoj Arabiji bilo je 49 posto od ukupnog prometa. Dakle, rast od 13 posto u manje od 12 mjeseci.
Zanimljivo, dok se događaju promjene na tržištu pametnih telefona i phableta, istovremeno pada postotak korištenja tableta. Iako bismo mogli pomisliti da veći zasloni na tabletima omogućavaju još bolje surfanje, prepreke koje imaju u vidu nedostatka kvalitete, opcija kakve imaju mobilni uređaji i nepraktičnosti, koštali su ih. Bilježi se pad od 25 posto po pitanju korištenja tableta na EMEA tržištu!
Situacija se mijenja na tržištima koja nisu u rangu onih najbogatijih, ali svakako ih se može svrstati među tržišta koja su sklona tehnologiji i s rastom životnog standarda mogu naočigled iz godine u godinu davati jasno do znanja kakve se sve promjene zbivaju.
Google Chrome, unatoč svim regulatornim turbulencijama oko njega, ostaje neprikosnoven s nevjerojatnih 65,02 posto tržišnog udjela, koji se u travnju 2025. smanjio za 0,62 postotna boda.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.