Šetnja kroz Microsoftov podatkovni centar

Šetnja kroz Microsoftov podatkovni centar

Mnogi podatkovni centri su zapravo bezlične betonske građevine, koje okružuje visoka žica, nadzorne kamere, gdje se ne može samo tako uči i šetati, gdje jednostavno nema puno niti ljudi, niti obilazaka, ali zato ima puno opreme.

Upravo stoga Microsoft se odlučio u vrijeme krize predstaviti svoj virtual data center experience, odnosno digitalno razgledavanje njegovog tipičnog podatkovnog centra. U vrijeme krize koja još uvijek traje i koja je pokazala važnost digitalizacije Microsoft pokušava svima približiti način na koji se dobivaju usluge iz oblaka, gdje su one zapravo skrivene. Odgovor je zaista jednostavan u podatkovnom centru.

U Microsoft se vole pohvaliti kako je Microsoft Cloud globalno međusobno povezana mreža milijuna računala u podatkovnim centrima širom svijeta koja zajedno rade na pohrani i upravljanju podacima, pokretanju aplikacija i isporuci sadržaja i usluga.

Tako pojašnjavaju kako Microsoft upravlja danas s više od 200 podatkovnih centara u 34 zemlje svijeta, a njihov se broj i dalje povećava. Svi ti centri umreženi su s 165.000 milja podmorskih, zemaljskih i zračnih optičkih kablova i drugih oblika brzih internetskih veza.

Iz Microsofta najavljuju kako  bi do kraja ove godine trebao dodati podatkovne centre u još najmanje 10 zemalja, a inače se u sustav svake godine dodaje između 50 i 100 novih podatkovnih centara. Neki od njih se nalaze i u Hrvatskoj.

Kao jedno od zanimljivih rješenja tu je i Microsofta ideja postavljanja podatkovnih centara na dno mora. Ova ideja imena Natick već je isprobana, a ono što se dobiva jest jednostavnije hlađenje jer ga na dnu mora hladi morska voda. To je dana centar gdje nema promjene server nego se oni gase ako dođe do tehničkih problema i njihov rad preuzimaju oni drugi. U svakom slučaju zanimljivo rješenje, a iz Microsofta uz to najavljuju da će sve svoje centre podataka i operacije napajati potpuno iz obnovljivih izvora energije do 2025. godine.