SAD i Njemačka kontroliraju 58 posto svih Ethereum čvorova na svijetu

SAD i Njemačka kontroliraju 58 posto svih Ethereum čvorova na svijetu
DepositPhotos

Ethereum mreža nastavlja rasti na globalnoj razini, ali čini se da je koncentrirana u svega nekoliko odabranih regija na svijetu. Konkretnije, 58,08 posto čvorova (eng. nodes) od njih ukupno 6806 nalaze se u Sjedinjenim Američkim Državama i Njemačkoj.

Od toga na SAD "otpada" njih 2559 (36,92 posto), a na Njemačku njih 1467 (21,16 posto). Francuska je treća s 380 čvorova, Singrapute četvrti s njih 329. Irska je na posljednjem mjestu deset najvećih po ovom pitanju sa 123 čvorova.

Inače, Ethereum je blockchain. To znači da se pokreće na softveru koji nazivamo čvor. I svi čvorovi međusobno komuniciraju kako bi imali identične podatke, a bazirani su na uglavnom dvije najpopularnije inačice - Geth i Parity.

Također, postoje tri tipa čvora - puni (eng. full), arhivni (eng. archive) i lagani (eng. light). Tako postoje, primjerice, puni Geth i arhivni Geth...

Svi oni su bitni jer se smatraju "back endovima", serverima blockchaina, tj. serverskim programima koje "vrtimo" na računalima. Potrebno je naglasiti da oni nisu novčanici, no mogu postati ako u njih unesemo privatni i javni ključ neke Ethereum adrese.

Prema podacima o zastupljenosti čvorova, lako se može zaključiti da je Ethereum najpopularniji u najrazvijenijim zemljama, koje nude najbolje okruženje za baratanje čvorovima i u konačnici kriptovalutom. Koja u trenutku pisanja ovog teksta vrijedi 1705,90 američkih dolara ili 10.867,95 kuna.

Daleko je to od gotovo 60.000 dolara vrijednosti bitcoina, ali ETH se pokazao kao odlična alternativa, u koju se isplati ulagati jer joj je potencijal izniman. Potvrđuje se to konstantnim rastom i sve većim interesom za "rudarenjem" te kriptovalute. No da bi postala uistinu uspješna, mora biti ponešto dencentraliziranija i jednakija zastupljena na više područja diljem svijeta. Ali, korak po korak...