Ruski hakeri koje podupire država dobili su pristup nekim od Microsoftovih temeljnih softverskih sustava nakon proboja koji je prvi put otkriven u siječnju, objavila je američka kompanija 8. ožujka, otkrivajući opsežniji i ozbiljniji upad u sustave nego što se dosad znalo.
U Microsoftu vjeruju da su hakeri posljednjih tjedana koristili informacije ukradene iz Microsoftovih korporativnih sustava e-maila za pristup "nekim od kompanijinih repozitorija izvornog koda i internih sustava", navodi se u podnesku američkoj Komisiji za vrijednosne papire i burzu.
Korporacije, i špijuni koji ih pokušavaju probiti, žude za izvornim kodom jer oni čine temelje i funkcionalnost softvera. Hakeri koji dođu do njega, mogu ga koristiti za naknadne napade na druge sustave.
Inače, Microsoft je prvi put otkrio proboj u siječnju, nekoliko dana prije nego što je još jedna velika tech kompanija, Hewlett Packard, napadnuta od strane istih hakera. Potpuni opseg i točna svrha hakiranja nisu jasni, ali stručnjaci kažu da odgovorna skupina ima povijest opsežnih kampanja prikupljanja obavještajnih podataka u potporu Kremlju.
"Do danas nismo pronašli dokaze da su sustavi za korisnike koji se nalaze na Microsoftovom hostingu bili ugroženi", kazali su iz Microsofta.
Hakerska skupina stajala je i iza zloglasnog upada u e-mail sustave nekoliko američkih agencija pomoću softvera američkog SolarWindsa, što je otkriveno 2020. Hakeri su mjesecima imali pristup neklasificiranim e-mail računima u odjelima domovinske sigurnosti i pravosuđa prije nego su otkriveni.
Očekivano, Rusija je zanijekala umiješanost u događaj.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.