Ruski hakeri koje podupire država dobili su pristup nekim od Microsoftovih temeljnih softverskih sustava nakon proboja koji je prvi put otkriven u siječnju, objavila je američka kompanija 8. ožujka, otkrivajući opsežniji i ozbiljniji upad u sustave nego što se dosad znalo.
U Microsoftu vjeruju da su hakeri posljednjih tjedana koristili informacije ukradene iz Microsoftovih korporativnih sustava e-maila za pristup "nekim od kompanijinih repozitorija izvornog koda i internih sustava", navodi se u podnesku američkoj Komisiji za vrijednosne papire i burzu.
Korporacije, i špijuni koji ih pokušavaju probiti, žude za izvornim kodom jer oni čine temelje i funkcionalnost softvera. Hakeri koji dođu do njega, mogu ga koristiti za naknadne napade na druge sustave.
Inače, Microsoft je prvi put otkrio proboj u siječnju, nekoliko dana prije nego što je još jedna velika tech kompanija, Hewlett Packard, napadnuta od strane istih hakera. Potpuni opseg i točna svrha hakiranja nisu jasni, ali stručnjaci kažu da odgovorna skupina ima povijest opsežnih kampanja prikupljanja obavještajnih podataka u potporu Kremlju.
"Do danas nismo pronašli dokaze da su sustavi za korisnike koji se nalaze na Microsoftovom hostingu bili ugroženi", kazali su iz Microsofta.
Hakerska skupina stajala je i iza zloglasnog upada u e-mail sustave nekoliko američkih agencija pomoću softvera američkog SolarWindsa, što je otkriveno 2020. Hakeri su mjesecima imali pristup neklasificiranim e-mail računima u odjelima domovinske sigurnosti i pravosuđa prije nego su otkriveni.
Očekivano, Rusija je zanijekala umiješanost u događaj.
Korisnici YouTubea imaju niz načina za kontrolu onoga što im se prikazuje kao preporuka, a jedna od najvidljivijih metoda svakako je "dislike" (hrv. ne sviđa mi se). Barem se tako mislilo...
Povodom Svjetskog dana prava potrošača, u organizacije Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, u HGK je održana konferencija pod nazivom Klikom do sigurnosti potrošača, u čijem je fokusu bila digitalna sigurnost i zaštita potrošača pri kupovini na internetu.
AI agenti su osmišljeni za obavljanje složenih poslova uz minimalan unos korisnika, što znači da potencijalno mogu zamijeniti određene radnike, a ne samo im asistirati.