Korištenje Open Bankinga porast će za 470 posto u sljedeće 4 godine, s ukupnim brojem API (Application Programming Interface) poziva generiranih putem Open Bankinga koji će premašiti 580 milijardi do 2027. godine, sa samo 102 milijarde u 2023., prema Juniper Researchu. Veliko zanimanje za nove usluge temeljene na otvorenom bankarstvu, kao što su PFM (Personal Financial Management) alati i pristup računu za preuzimanje zajmova i kredita, pokreće ovaj rast, budući da korisnici nastoje steći bolju kontrolu nad svojim financijama na različitim računima, što je pogoršano utjecaj krize troškova života.
Studija je pokazala da, s obzirom na nisku svijest potrošača o Open Bankingu, dobavljači infrastrukture moraju surađivati sa širim ekosustavom kako bi u potpunosti educirali korisnike i osigurali da razumiju prednosti koje dijeljenje podataka može donijeti. Predviđa se da će europski udio API poziva iznositi 70% ukupnog globalnog broja 2027. Europa ima najbolje uspostavljen skup API veza u bilo kojoj regiji, nakon što je postavila Open Banking tračnice kao dio PSD2. Implementacije sada postaju sve naprednije i pokrivaju veći broj bankarskih usluga nego ikad prije, kao što su kreditne kartice ili hipoteke, stvarajući značajne mogućnosti za dobavljače da istraže.
“Europa je prednjačila u otvorenom bankarstvu i primjer je kako pristupi koje vode regulatori mogu potaknuti inovacije. Kao dobro uspostavljeno tržište, stopa rasta Europe će se smanjiti u usporedbi s drugima, ali će i dalje služiti kao središte inovacija za razvoj otvorenog bankarstva,” objasnio je koautor istraživanja Nick Maynard.
Broj API poziva u Latinskoj Americi trebao bi porasti za više od 1270% između 2023. i 2027., stvarajući značajne prilike. Širi pristup API-jima i veća svijest potrošača potaknut će rast, kao i dodatna uvođenja, kao što je slučaj u Kolumbiji. Juniper Research preporučuje da se dobavljači uključe u najranije faze uvođenja Open Banking-a u novim zemljama, kako bi maksimizirali svoju prednost ranog pokretanja.
Globalni prosječni trošak povrede podataka dosegao je 4,45 milijuna dolara u 2023. – rekord svih vremena za izvješće i povećanje od 15 posto u posljednje 3 godine, prema IBM Security-u. Troškovi otkrivanja i eskalacije skočili su 42 posto u istom vremenskom okviru, što predstavlja najveći dio troškova kršenja i ukazuje na pomak prema složenijim istragama kršenja.
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET obilježila je završetak programa e-Škole, jednoga od najvećih projekata digitalizacije osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava. Ukupno vrijedan 213 milijuna eura, program e-Škole je tijekom posljednjih osam godina doprinio jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava kako bi učenice i učenici bili spremni za nastavak školovanja i cjeloživotno učenje, odnosno spremno izašli na tržište rada.
Radna skupina za digitalnu pretplatu Hrvatske udruge digitalnih izdavača (HUDI) pod vodstvom predsjednika radne skupine Vanje Prahića, Styria u suradnji s Majom Maldini, Plantae Consulting pokrenula je istraživanje o veličini tržišta i strategijama digitalne pretplate u Hrvatskoj. Istraživanje će obuhvatiti članove HUDI-ja čime je obuhvaćeno gotovo cijelo tržište digitalne pretplate, a cilj mu je prikupiti podatke o broju korisnika digitalne pretplate, vrstama sadržaja koje nude, cijenama pretplata, ciljanim publikama i drugim ključnim aspektima njihovih strategija digitalne pretplate.