Očekuje se da će IoT veze na eSIM-u rasti velikom brzinom od 43% godišnje kako bi dosegnule 2,2 milijarde do 2030. godine, navodi se u izvješću Counterpoint Researcha. Do 2030. gotovo trećina IoT veza bit će na eSIM ili iSIM.
“Rast eSIM-a u IoT-u zaostaje za onim u potrošačkom prostoru zbog restriktivnih M2M eSIM specifikacija. Kao rezultat toga, krajem 2023. bilo je nešto manje od 200 milijuna eSIM veza u IoT prostoru unatoč izvrsnoj usklađenosti proizvoda s tržištem,” rekao je Mohit Agrawal, pomoćni direktor u Counterpoint Research. “Kina, najveći IoT na svijetu tržištu, ima nisku jednoznamenkastu penetraciju eSIM-a zbog restriktivnih propisa oko eSIM-a u prošlosti i visokog udjela LPWA uređaja koji trenutno ne podržavaju eSIM. Penetracija eSIM-a u ostatku svijeta mnogo je veća nego u Kini, ali velika IoT baza u Kini dovodi ukupnu globalnu penetraciju eSIM-a na manje od 10%.”
„Očekuje se da će novi GSMA standardi za IoT eSIM (SGD.31/32) dovesti eSIM na ograničene uređaje, što će vjerojatno snažno potaknuti rast eSIM-a, a kasnije i iSIM-a. Dobavljači eSIM-a i pružatelji IoT povezivosti imaju višestruke dokaze o konceptima novih IoT eSIM standarda, a veliki napredak vjerojatno će se dogoditi sljedeće godine nakon što GSMA kasnije ove godine objavi testne specifikacije. Prvi korisnici eSIM-a u IoT-u uglavnom su bili automobilski korisnici jer poduzeća zapravo nisu bila u mogućnosti promijeniti pružatelja povezivanja po želji,” rekao je Ankit Malhotra, viši istraživački analitičar u Counterpoint Researchu.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.