MWC 2019: Kaspersky Lab otkrio propust koji omogućava preuzimanje kontrole nad bioničkim rukama

MWC 2019: Kaspersky Lab otkrio propust koji omogućava preuzimanje kontrole nad bioničkim rukama
DepositPhotos

Kad se razmišlja i raspravlja o sigurnosnim manama i ranjivostima, o računalnim operativnim sustavima, o mobilnim uređajima, malwareu ili o softverskim bugovima, rijetko ili nikad ne posveti se pozornost bioničkim rukama, odnosno, naprednim protezama osobama kojima su one neophodne za život. Ništa čudno, tko bi ih uopće uvrstio u sve ove teme - dosad! Naime, stiglo je vrijeme kad se i njih može hakirati pa se nalaze u problemima.

Upućenima sve ovo nije neki novitet jer 2017. godine svjedočili smo dokazu da se ranjivosti mogu iskoristiti i na uređajima koji nisu stolna računala, pametni telefoni ili tableti. Jer, pronađene su u pejsmejkerima pa potom povučeni s američkog tržišta. Nimalo bezopasna stvar, ipak se radilo o njih pola milijuna i problem je bio bug u firmwareu.

Dakle, postalo je jasno da ukoliko su uređaji umreženi, mogu ne samo biti ranjivi već i napadnuti, što nije nimalo poticajna misao. Zato postoji toliki otpor javnosti prema Internetu stvari (IoT), kojem sigurnost nije baš najveća vrlina. A sad će povjerenja biti još manje s obzirom da mogu biti napadnute čak i bioničke ruke, što zvuči nevjerojatno ma koliko puta se ponovilo.

Srećom, Kaspersky Lab otkrio je problem i razotkrio ga na Mobile World Congressu (MWC) u Barceloni, a tiču se proteza koje su proizvedene od strane Motorice, kompanije iz Moskve. Nastala je prije pet godina i specijalizirala se za proizvodnju bioničkih ruku za djecu i odrasle. Način na koji se proizvode jest uz 3D pisače, a načinjeni su od plastike, metala i kompozita. Posebna značajka jest što imaju zaslon pa mogu služiti kao pametni uređaj, koji služi kao sredstvo za plaćanje zbog ugrađenog NFC čipa, kao GSM modul, uređaj za praćenje pokreta i pametni sat. Sve u jednom, ali i s jednakim manama kao svi ti uređaji.

Ipak, zahvaljujući Kaspersky Lab, problemi su otkriveni i odmah se počelo raditi na njihovu rješenju pa će ljudi koji koriste te napredne proteze moći ostati mirni. No, ujedno će im se uvući blago nepovjerenje, kao i svima ostalima koji otprije gaje skepsu prema umreženim uređajima. Jer, apsolutno sve danas otvoreno je za napade zbog ranjivosti koje su očito neizbježne...