Tvrtka je najavila ažuriranja koja uključuju i to da Microsoft Edge više neće očajnički tražiti da postane vaš zadani preglednik.
Depositphotos
Dobre vijesti za sve koji žive u Europskom gospodarskom prostoru (EEA) - Microsoft ublažava svoj "odaberi mene" pristup kako bi se dodatno uskladio s Aktom o digitalnim tržištima (DMA).
Tvrtka je najavila ažuriranja koja uključuju i to da Microsoft Edge više neće očajnički tražiti da postane vaš zadani preglednik. Ipak, ako otvorite preglednik potpomognut umjetnom inteligencijom, osjećaj krivnje privremeno će se vratiti. Ova promjena već bi trebala biti dostupna, s ažuriranjem Edgea koje je objavljeno u četvrtak, 29. svibnja.
Uz to, druge vas aplikacije više ne bi trebale gnjaviti da ponovno instalirate Microsoft Edge ako odlučite potpuno ga ukloniti. Jedina iznimka su progresivne web-aplikacije (PWA) koje koriste Microsoft Edge tehnologiju. Ovo ažuriranje još uvijek dolazi nekim aplikacijama, a trebalo bi biti dostupno za Windows 10 i 11 tijekom ovog mjeseca.
Također se možete dodatno distancirati od tehnološkog diva i deinstalirati Microsoft Store sa svog uređaja. Sve aplikacije koje ste već preuzeli i dalje će se automatski ažurirati. Ova nova mogućnost trebala bi stići "kasnije ove godine" na uređaje s operativnim sustavima Windows 10 i 11.
Inače, Akt o digitalnim tržištima, zakon je Europske unije koji je donesen s ciljem uređenja odnosa na digitalnom tržištu, posebno između velikih tehnoloških kompanija i krajnjih korisnika, manjih poduzeća i konkurencije. Njegov osnovni cilj je ograničiti moć takozvanih "čuvara pristupa" (gatekeepers) – velikih platformi koje kontroliraju ključne digitalne usluge, poput tražilica, preglednika, trgovina aplikacija i društvenih mreža.
Ovim zakonom želi se osigurati pošteno tržišno natjecanje, spriječiti zlouporaba dominantnog položaja velikih kompanija te omogućiti korisnicima više izbora i veću kontrolu nad korištenjem digitalnih usluga. DMA propisuje jasna pravila ponašanja za velike digitalne platforme, uključujući zabranu automatskog postavljanja vlastitih aplikacija kao zadanih, obvezu dopuštanja korisnicima da aplikacije deinstaliraju te veću transparentnost u vezi s algoritmima i digitalnim oglašavanjem.
Zakon se primjenjuje u svim zemljama Europskog gospodarskog prostora (EGP), uključujući Hrvatsku.
TikTok je tijekom godina više puta tvrdio da uklanja "problematičan" sadržaj i netočne videozapise. U izjavi podijeljenoj s The Guardianom, glasnogovornik TikToka pohvalio je aplikaciju kao mjesto gdje ljudi mogu dijeliti i dobiti podršku za svoja iskustva s mentalnim zdravljem.
Sjedinjene Države predstavljaju najveće tržište za Shein. Prema procjenama GlobalData, objavljenim od strane Reutersa, 28 posto prodaje Sheina 2023. godine išlo je u SAD.
Kada je Spotify lansirao svoju uslugu streaminga glazbe u nekoliko europskih zemalja 7. listopada 2008., malo je tko mogao pretpostaviti da će se ova startup tvrtka iz Stockholma razviti u najpopularniju glazbenu platformu na svijetu.