Adobe Digital Index otkrio je u svom izvješću na Mobile World Congress u Barceloni da sve više ljudi koristi internetske preglednike prilikom surfanja na mobilnim uređajima te da se sve manje njih odlučuje na to koristeći tablete. Ništa čudno, phableti mijenjaju tablete i to je jasno već dvije godine.
Otuda i pad od 11 posto po pitanju korištenja tableta na EMEA (istočna Europa, Bliski istok, Afrika) tržištu. Od toga je samo u bogatoj Saudijskoj Arabiji zabilježen pad od 25 posto. Razvijena Velika Britanija pak bilježi 1,9 posto pada po pitanju korištenja tableta i sve to skupa jasno pokazuje trendove.
Dakle, ono što je nekad bila velika prednost za tablete, danas više nije i sve ono što su nudili ogolilo se vrlo jednostavno. Pametni telefon postao je veći, Wi-Fi je normalna mogućnost, pozivi još normalnija, aplikacije su dostupne bez ikakvih komplikacija i u jednom uređaju korisnik dobije sve što mu treba. A sve to dogodilo se unutar dvije godine.
Primjerice, nekad je phablet bio uređaj od pet inča, dok je danas to standard za pametne telefone. I danas su phableti uz veličinu ujedno i razvijeniji. Nekad je njima bilo teško surfati jer nisu bili prilagođeni na adekvatan način, no danas to nije slučaj. Trošila im se nekad i baterija mnogo brže, ali ni to više nije slučaj. Stoga, većina argumenata u korist tableta polako nestaje.
Uostalom, proizvođači su spas pronašli ili u iznimno niskim cijenama kao Amazon ili se okreću hibridima kao Lenovo, Microsoft, Apple, ali polako i kompletna industrija vezana uz tablete.
Stoga, nema smisla odupirati se napretku i promjenama, treba im se prilagoditi i izvući što je više moguće. A trenutno se to može ako ponudimo pametni telefon dimenzija kakve su donedavno imali samo tableti. Odnosno, da ponudimo tablete koji ujedno mogu biti i laptopi...
Google Chrome, unatoč svim regulatornim turbulencijama oko njega, ostaje neprikosnoven s nevjerojatnih 65,02 posto tržišnog udjela, koji se u travnju 2025. smanjio za 0,62 postotna boda.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.