Ukupno, 81 posto tvrtki prijavilo je da je doživjelo krađu podataka uključujući pojedinosti o klijentima i pristupnim informacijama kao što su lozinke, uz intelektualno vlasništvo kao što su patenti.
Depositphotos
Njemačke tvrtke izgubile su oko 267 milijardi eura u proteklih 12 mjeseci zahvaljujući aktivnostima kibernetičkog kriminala. Digitalna udruga Bitkom otkrila je da se većina poduzeća priprema za povećanje broja napada u 2025.
Istraživanje 1000 njemačkih tvrtki u različitim sektorima pokazalo je da su troškovi porasli za 29 posto u odnosu na 205,9 milijardi eura zabilježenih 2023. Ukupno, 81 posto tvrtki prijavilo je da je doživjelo krađu podataka uključujući pojedinosti o klijentima i pristupnim informacijama kao što su lozinke, uz intelektualno vlasništvo kao što su patenti. Druge prijetnje uključivale su djela sabotaže i organiziranog kriminala, kao i špijunažu.
U budućnosti, 90 posto kompanija očekuje više kibernetičkih napada u sljedećih 12 mjeseci, dok 10 posto očekuje da će razina ostati ista. Zabrinjavajuće je da 66 posto smatra da im je cjelokupna egzistencija ugrožena kibernetičkim napadima. Kao odgovor na to, tvrtke poduzimaju korake za jačanje svoje obrane, izdvajajući u prosjeku 17 posto ukupnih IT proračuna za sigurnosne mjere, u odnosu na 14 posto. Bitkom je otkrio da većina napada potječe iz Kine, a 45 posto tvrtki može pratiti barem jedan incident do te zemlje. Rusija je bila sljedeća s 39 posto, dok su napadi iz Njemačke pali s 29 posto na 20 posto.
"Situacija prijetnje za njemačko gospodarstvo se pogoršava i tvrtke moraju povećati svoje zaštitne mjere", dodajući da se to odnosi na digitalne "kao i na klasične napade, poput prisluškivanja sastanaka ili krađe fizičkih dokumenata", rekao je predsjednik Bitkoma Ralf Wintergerst.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.