Umjetna inteligencija bi s vremenom trebala zamijeniti ljude u svim područjima gdje je to moguće, ali trenutno se velike kompanija ponajviše koncentriraju na programiranje. Google po tome kasni, ali čini se da će "uhvatiti korak".
Naime, Microsoft je već uključio GPT-4 u mnoge alate koje nudi korisnicima i kvalitetno im od prvog dana pomaže u pisanju skripti, traženju grešaka i njihovu otklanjanju. A sad je red na Googleu...
Nedavno se moglo vidjeti da njegov chatbot Bard pomaže pri rješavanju problema vezanih uz programiranje, ali ne staje se na tome jer u Googleu su svjesni da korisnici žele kvalitetan alat koji bi im pomogao razvijati kod, ispravljati bugove u njemu i u konačnici, alat koji bi mogao objasniti svaki djelić koda. I, Bard je "dobio" takve vještine!
Programira u čak 20 jezika, u prvom redu C++, Java i JavaScript, koji izazivaju ponajveći interes. Može i prenositi kod u Colab, Googleovo cloud bazirano Python notebook okruženje. Ima i mogućnost pomagati korisnicima kreirati funkcije unutar Sheets. Sve to samo je jasan znak da će Google uskoro integrirati ove mogućnosti u druge proizvode i usluge koje nudi.
Ipak, ono što izdvaja Bard jest precizno objašnjavanje dijelova koda, kao i njegovo precizno generiranje. Samim time, Googleova rješenja koja se temelje na umjetnoj inteligenciji uistinu "hvataju korak", a vrlo lako bi i mogla postaviti određene standarde pa učiniti Google liderom u još jednom području. Pogledajte u primjeru ispod kako ispravlja kod i objašnjava svaki korak:
Ali, ovaj alat još uvijek nije potpuno savršen pa iz Googlea upozoravaju da bi korisnici trebali sve provjeravati i sami, baš zato što je moguće da Bard pogriješi prilikom pisanja koda.
Sve u svemu, tko zna što nas čeka već u narednih godinu dana kad je kroz posljednjih pola godine postignut toliki uspjeh vezan uz umjetnu inteligenciju...
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.