Google marljivo radi kako bi na što bolji način integrirao svoj vizualni alat za pretragu s Google Lensa unutar internetskog preglednika pa da na taj način Chrome korisnici mogu identificirati što vide umjesto da samo pretražuju što ih zanima utipkavanjem riječi u standardnu tražilicu.
Iskoraci su po tom pitanju napravljeni i s krajem svibnja je Google počeo podrobnije testirati novitet pa neki korisnici u izabranim dijelovima svijeta imaju na desktop računalima mogućnost isprobavanja Google Lensa na jedan potpuno novi način.
Dakle, umjesto otvaranja novog taba za obavljanje pretrage, moći će koristiti Lens na istoj stranici unutar Chromea, što čini cijeli priču praktičnijom, funkcionalnijom i jednostavnijom. To znači da se na njoj mogu obavljati zadaci kao prevođenja teksta s fotografija, identificiranje objekata na fotografijama ili pribavljanje originalnog izvora fotografije.
U dosadašnjim slučajevima, Google je nudio Lens mogućnosti unutar Image search (hrv. pretraživanje slika) i u Google Photos za web, ali ono istinsko iskustvo moglo se dobiti samo na mobilnim uređajima. Svjesni tog manjka bili su u Googleu i okrenuli se stolnim računalima, odnosno, webu. Jer, PC nikamo ne ide, doživljava renesansu i dobro je pospješiti mogućnosti unutar njegova ekosustava.
Ipak, mobilni korisnici još su uvijek u svojevrsnoj prednosti jer od travnja mogu obavljati višestruke pretrage, odnosno, istovremeno pretraživati tekst i fotografije. A sve to je samo potvrda da Google namjerava još podosta vremena i resursa okrenuti prema Google Lensu. To ne čudi, potencijal je uistinu izniman.
Zanimljivo, što se tiče pretraživanja fotografija u istom prozoru, nešto je što Microsoft za svoj Edge nudi već neko vrijeme. Naravno, te pretrage obavlja njegov Bing, najveći konkurent za Google u sferi pretraživanja interneta...
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.