Google Chrome je veliki potrošač baterije na našim laptopima i to je znatan problem od kojeg se korisnici groze i izbjegavaju ga sve češće pa se Google često odluči promijeniti situaciju na bolje poboljšanjima i nadogradnjama svog internetskog preglednika. Kao što je ono vezano uz oglase...
Naime, uskoro će svi oni oglasi koji dodatno crpe bateriju biti izbrisani kako bi se zaštitilo uređaje korisnika. Nadalje, brisat će se i oni oglasi koji dodatno troše internetski promet korisnika, što znači da se Google za svoj internetski preglednik itekako potrudio otići u smjeru koji odgovara korisnicima. Odnosno, njihovim uređajima.
Na ovaj način ubrzat će se, ali i poboljšati u svakom smislu, web iskustvo za korisnike. Jer, oglasi koji će se po novome brisati utjecali su ne performanse samih web stranica, što znači da se predugo otvaraju, usput crpe energiju i troše internetski promet na računalima.
No, treba imati na umu da nisu svi oglasi takvi, Google će za Chrome kao nepovoljne tretirati samo one koji troše više od četiri megabajta podataka i koji "tjeraju" računalo da ih procesuira više od 60 sekundi, odnosno, ako procesuiranje traje više od 15 sekundi na svakih 30 sekundi.
"Prijestupnici će biti obaviješteni da im je oglas uklonjen, a potom će biti uklonjen", kazali su u Googleu te napomenuli da se u velikoj većini slučajeva ovo odnosi na one oglase koji se vežu uz promoviranje kriptovaluta, što je zapravo novi iskorak Googlea u borbi protiv oglašavanja takve vrste.
Jer, takvi su oglasi najčešće "najteži" za računalo i Google je morao reagirati, posebno jer se konkurencija podosta odmakla po tom pitanju i Chrome ne smije kaskati ukoliko želi ostati toliko dominantan na vrhu. A svakako želi i ovo je potez u smjeru koji osigurava neometano surfanje za više od milijardu korisnika.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.