Firefox omogućio svim korisnicima zaštitu protiv trackinga

Firefox omogućio svim korisnicima zaštitu protiv trackinga
Antonio Jularić

Firefox je napokon omogućio svim korisnicima mjeru zaštite protiv trackinga, najavljenu još u listopadu prošle godine. Naime, s verzijom Firefox 69 stigla je obrana protiv napasti koja posljednjih godina čini podosta štete po pitanju privatnosti korisnicima raznih internetskih preglednika, ne samo ovog Mozillinog.

"Trenutno nešto više od 20 posto naših korisnika ima uključen Enhanced Tracking Protection, ali s Firefox 69 očekujemo da ćemo dosegnuti sto posto, naglasili su iz Mozille.

Novom nadopunom najavljuje se onemogućavanje aktivnosti koje uvelike narušavaju samu kvalitetu surfanja internetom. Mozilla se odlučila na tako nešto u svom internetskom pregledniku jer je pratila aktivnosti korisnika. Pa tako brojke kažu da se alatima za onemogućenje "trackinga" 1,3 posto korisnika, odnosno, njih oko tri milijuna od 250 milijuna koliko ih broji Firefox.

Što se pak samog blokiranja oglasa tiče, to koristi oko dvadeset posto korisnika ili njih oko 50 milijuna. Znači, oglasi su nepoželjni povećem broju ljudi, ali kao takvi nisu problematični.

Problematično je ako se korisnika prati bez njegova znanja gdje god išao dok surfa. Ta praksa nažalost još uvijek nije regulirana od strane nadležnih institucija pa se korisnici moraju sami snaći ili se moraju nadati da će kompanije kao Mozilla same odlučiti stati na kraj "trackingu" i sličnim aktivnostima. Nažalost, mnoge web stranice posežu za njima.

U svojoj je studiji iz prošle godine Ghostery otkrio da 90 posto od 500 najposjećenijih web stranica na svijetu ima "trackere". Ne samo da time narušavaju privatnost već i kvalitetu surfanja jer se uz "trackere" čak i one najbrže web stranice u potpunosti otvore tek za 11 do 15 sekundi, neovisno o performansama uređaja ili brzini internetske veze.

Ali, primjerice, jedan New York Times se bez blokiranih "trackera" podigne tek za stotinu sekundi. Iz Ghosteryja naglašavaju da je to tako jer trackeri ni u jednom trenutku ne prestaju komunicirati sa serverom.

Zato je iznimna stvar da Mozilla radi posao za korisnike, štiti im privatnost i samo iskustvo surfanja internetom.