Seksizam naš svagdašnji stranica je na društvenim mrežama Facebook i Instagram na kojima se gotovo svakodnevno objavljuju primjeri seksizma i homo/bi/transfobije iz medijskih članaka, oglašivačkih kampanja i izjava osoba na pozicijama moći.
Stranicu od 2017. godine vodi Centar za građanske inicijative Poreč, a otad broji više od 1000 objavljenih primjera, dok je 55 najgorih prijavljeno nadležnim institucijama koje redovito reagiraju. Medijima su izdane preporuke, upozorenja i sankcije, dok je nekoliko nacionalnih oglašivačkih kampanja uklonjeno.
Stranica je dosad vođena isključivo volonterski, no od 1. listopada ove godine Centar za građanske inicijative Poreč u partnerstvu s Hrvatskim novinarskim društvom i organizacijom Kvenréttindafélag Ãslands ostvario je sredstva Islanda, Lihtenštajna i Norveške iz Fonda za aktivno građanstvo u okviru EGP grantova u iznosu od € 89.812,51.
Ova sredstva od iznimne su važnosti za ključne probleme projekta - neprepoznavanje seksizma i njegove štetnosti, blage sankcije, normalizacija i prihvaćanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji, a time i u javnosti te njegovo rijetko i sporadično prijavljivanje. Opći cilj projekta je povećati poštivanje ženskih ljudskih prava putem smanjenja pojavnosti seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji.
Projektom će se omogućiti:
- dodatna edukacija organizacija civilnog društva koje će aktivno pratiti i prijavljivati medijske objave nadležnima
- kreiranje priručnika i policy preporuka za suzbijanje seksizma
- provedba medijske kampanje za osvještavanje problema i utjecaja seksizma na društvo
Kao rezultat navedenih aktivnosti povećat će se broj prijava seksističkog sadržaja u medijima i oglašivačkim kampanjama, educirat će se javnost o štetnom utjecaju seksizma te će se zagovarati strože kazne za medije i oglašivače koji opetovano krše zakone i produciraju seksistički sadržaj.
Generacijske podjele između milenijalaca i generacije Z su očite i manifestiraju se u svemu, od načina na koji te dvije dobne skupine jedu, piju pa do toga kako troše novac. A nova studija PYMNTS-a otkrila je još jednu bitnu razliku - online kupovinu namirnica.
Mnogi od nas pomirili su se s činjenicom da naši osobnih podataka kruže internetom, ali nikome nije svejedno kad se jasno potvrdi što se sve prikuplja o nama, kao u slučaju Duolinga.
Velikim problem bankama danas su različiti oblici napada na njihove korisnike, a time i na njih i to prije svega putem phishing napada. Oni su i dalje u tijeku govore nam sigurnosni stručnjaci iz nekoliko institucija i upozoravaju kako je potrebno učiniti sve kako bi se zaštitili.