Čak 39 posto spam mailova nudi lažne medicinske proizvode

Čak 39 posto spam mailova nudi lažne medicinske proizvode
DepositPhotos

Atlas VPN u posljednje vrijeme izbacuje zanimljiva istraživanja o situaciji u online prostoru, a većinom su vezani za sigurnost, kao onaj posljednji o spam e-mail porukama. No, nije se išlo kroz podatke na klasičan način, Atlas VPN otkrio je u kojem smjeru spam točno ide.

Pa se tako došlo do saznanja da je u 2019. čak 39 posto svih spam e-mail poruka bilo vezano za lačne farmaceutske proizvode ili lijekove. Primjerice, samo godinu prije bila je riječ o 22 posto, što znači da se u 12 mjeseci spam ove vrste povećao za 77 posto. A ne bi da nije očito uspješan onima koji ih šalju na milijune adresa dnevno.

Naravno, jasno je da u doba koronavirusa takve aktivnosti bilježe dodatni porast. Konkretno, samo kroz prvi tjedan travnja, Google je blokirao 18 milijuna phishing e-mail poruka. Ukupno, Google na Gmailu dnevno blokira oko stotinu milijuna phishing pokušaja. Nije ni to sve, na dnevnoj razini sav spam vezan za COVID-19 vrti se oko brojke od 240 milijuna, što je uistinu nevjerojatno.

Ništa čudno, oni koji stoje iza prevara nemaju toliku razinu savjesti ili morala da bi koronavirus izostavili iz svojih "dnevnih aktivnosti". Dapače, koriste krizu kako bi profitirali. I phishing je idealan način za tako nešto...

Iako mnogi na tržištu nudi kvalitetnu zaštitu, svejedno se upozorava korisnike da mijenjaju lozinke češće, da ne koriste identične na više mjesta i da imaju dvostruku provjeru pri spajanju na korisnički račun. Kad jedna od najvećih kompanija da takve savjete, onda je jasno koliko opasno može biti ponašati se nonšalantno i ne misliti dovoljno na zaštitu.

Što se pak samih e-mail poruka tiče, odnosno sadržaja spam poruka, deset posto čine one namijenjene odraslima. A u 2018. činile su pet posto. Riječ je raznim ponudama za povećanje penisa, potentnosti, rasta kose, uklanjanja celulita... Dakle, radi se ponajprije o detaljima vezanima za izgled, što je očito detalj na koji ljudi najviše "pate" pa vjerojatno žele vjerovati onome što im se nudi.

A tek koliko je lažnih TV reklama, pogotovo na nekim domaćim TV postajama...