Borba protiv cyberspace kriminala

Borba protiv cyberspace kriminala
Fotolia

Zasigurno vam se bar jednom u životu dogodilo da vam je netko pokušao ukrasti Facebook profil ili pročitati e-mail poštu bez vašeg znanja. Govorimo o cyberspace kriminalu, kao tipu nezakonitog ponašanja koje može biti vezano za ili u odnosu na kompjuterski sistem i mrežu, te nuđenje i distribuiranje informacija preko kompjuterskih sistema i mreža.

Upravo o takvoj temi se prethodnih dana raspravljalo u Velikoj Britaniji gdje je glavni cilj pokušati otkriti svaki oblik cyberspace kriminala i uz to omogućiti što veću sigurnost korisnicima. U svrhu otkrivanja onoga tko je poslao mail ili uputio poziv, pokušava se pronaći način kako bi se IP adrese što više podudarale sa pojedincima.

Britanski zamjenik premijera Nick Clegg je obznanio kako će se takav prijedlog zakona morati blokirati, jer je ipak sve skupa otišlo malo predaleko. Prema statističkim podacima sve više kriminalaca koristi internetske usluge za svoje delikte, nadajući se da neće biti uopće ili bar tako skoro otkriveni.

Njeno visočanstvo Elizabeta II., u svom govoru posvetila je i nekoliko riječi koji se odnose na zakon o zabrani i suzbijanju kriminala putem interneta. Vlada obećava da će se potruditi da se zakoni provode na adekvatan način i da se poveća stupanj zaštite nacionalne sigurnosti. Home Office kritizira prijedlog zakona i proglašava ga neuspjelim te optužuje Vladu da ugrožava nacionalnu sigurnost.

Kako bi se saznalo tko je zapravo poslao e-mail poruku, uputio poziv ili koristio Skype, potrebno je znati tko koristi IP adresu u određenom trenutku. Jedan od problema je što se IP adrese dijele između nepoznatog broja ljudi i uređaja. Stoga, svrha komunikacijskih podataka je da pomogne stručnim osobama i policiji pronaći odgovorne za zločin.

„Problem proizlazi iz načina na koji je internet dizajniran. IP adrese mogu bit dinamične, što znači da svaki puta kada se pojedinci ulogiraju može pojaviti nova lokacija. Teško je pratiti sve adrese, povezati ih i svesti na jednu jedinu da bi se otkrila prava lokacija“, ističe prof. Rahim Tafazolli, direktor Sveučilišta Surrey, centra za komunikacijska istraživanja.